• Promocja
Biesiada

Audiobook Biesiada Paweł Piotrowski,

Paweł Piotrowski
21,84 zł 29,00 zł
Najniższa cena z 30 dni: 21,15 zł
Dodaj do ulubionych

Opis treści

Najpiękniejsze i najpopularniejsze wiązanki piosenek biesiadnych czyli góralskich oraz walczyków i polek a także piosenek patriotycznych w wykonaniu akordeonowym. Ponad 70 piosenek biesiadnych na jednej płycie CD.

Z RECENZJI:
Biesiadowanie od wieków jest nieodzownym elementem polskiej tradycji. Zawarcie związku małżeńskiego, przybycie na świat nowego potomka, uroczystości rodzinne takie jak imieniny, czy urodziny, a czasem nawet pogrzeby, to okazja do spotkań i ucztowania przy obfitym stole. Imprezom takim zwykle towarzyszy muzyka na żywo lub puszczana z komputera przez didżeja. Paweł Piotrowski stworzył pomysłową składankę wiązanek akordeonowych, która doskonale sprawdzi się na każdym przyjęciu. Wśród utworów znalazły się zarówno te najbardziej znane, jak i mniej popularne pieśni i piosenki biesiadne, ludowe oraz patriotyczne.

Utwory zebrane na płycie charakteryzują się lekkością i delikatnością wykonania. Słychać od razu, że muzyka tworzona była przez pasjonata i miłośnika pieśni biesiadnych. Skoczne, a jednocześnie dosyć łagodne brzmienie akordeonu wpada do ucha słuchacza bez żadnych zgrzytów. Płynne przejścia między kolejnymi fragmentami wiązanek sprawiają wrażenie, że mamy do czynienia z jednym zgrabnym utworem o różnorodnych zwrotkach. To wrażenie wzmacnia utrzymanie składanek w podobnym rytmie, czy to walczyka, czy polki. Od razu ma się ochotę bujać, a nóżka sama tupie, podskakuje i rwie się do tańca. Wykonanie, zarówno śpiew, jak i gra, charakteryzuje swoboda, delikatność. Piosenki są melodyjne, zachęcające do słuchania. Przyjemny, męski głos prowadzi odbiorcę przez cudownie brzmiące wiązanki góralskie, rozbrykane polki, zestaw walczyków i piosenek patriotycznych. Niezwykle ważne jest to, że na nagraniach wyraźnie słychać tekst, co nie jest takie oczywiste. Bowiem na wielu współczesnych płytach wokaliści dosłownie „połykają” słowa, przez co trudno domyślić się sensu i treści piosenki.

Całą składankę można określić jako poprawną. Nie posiada ona zbędnych udziwnień, szalonych wariacji, drażniących ucho przygrywek, czy irytujących zaśpiewów, które potrafią zepsuć nawet najlepszą i najpiękniej przygotowaną publikację. Tutaj postawiono na tradycję: zachowano znane, popularne brzmienie i oryginalne teksty. Każdy meloman, który konserwatywnie podchodzi do muzyki, uzna to z pewnością za plus. Akordeon, wspomagany nienachlanym dodatkiem innych instrumentów, dobrze współgra ze śpiewem, przez co składanka staje się przyjemna w odbiorze.

Trzeba przyznać, że zbiór utworów wchodzących w skład płyty „Biesiada. Wiązanki akordeonowe” Pawła Piotrowskiego jest naprawdę imponujący. Słuchacz znajdzie tu najpopularniejsze, najulubieńsze piosenki takie jak np. „Hej bystra woda”, „Gdzie strumyk płynie z wolna”, „Szła dzieweczka”, „Zielony mosteczek”, „Krakowiaczek”, „Przybyli ułani”, „Hej sokoły” i wiele, wiele innych.

Po pierwszym przesłuchaniu płyty zadałam sobie pytanie- jaki cel miało stworzenie wiązanek składających się głównie z pogrupowanych tematycznie i według brzmienia pojedynczych zwrotek wybranych utworów. Po kilkukrotnym zapoznaniu się z nagraniami, zaczynam rozumieć, że to specyficzny zabieg, mający swoje uzasadnienie. Umiejętnie dopasowane fragmenty mogą m.in. służyć prezentacji niezwykłego bogactwa i różnorodności polskich piosenek określanych mianem biesiadnych, czerpaniu przyjemności przede wszystkim ze słuchania bez rozśpiewywania się, zaspokojeniu potrzeb uszu wielu słuchaczy na raz, gdyż jak wiadomo, każdy zapewne lubuje się w innej treści. W każdym razie tego typu składanka rozbudza apetyt na więcej. Ma się ochotę dowiedzieć, jak brzmiałyby pełne wersje wszystkich tych weselnych i regionalnych hitów. Mam nadzieję, że kiedyś powstanie właśnie takie pełne wydanie wiązanek akordeonowych w tym samym wykonaniu.

Kiedy zastanawiam się nad wykorzystaniem składanki Pawła Piotrowskiego, od razu przychodzi mi na myśl wypełnienie ciszy w trakcie spożywania posiłków na weselu, czy też podczas obiadu po chrzcinach. Mogą sięgnąć do niej również organizatorzy imprez wielopokoleniowych i osoby pracujące z seniorami. Warto zabrać ją ze sobą na grilla, urodziny, czy do auta celem umilenia podróży.

Szczegóły audiobooka Biesiada

Wydawca:
Petrus
Rok wydania:
2020
Typ publikacji:
Audiobook
Format:
mp3
ISBN:
978-83-7720-628-7
Wydanie:
1
Tytuł tomu:
Biesiada. Wiązanki akordeonowe
Numer tomu:
1
Autorzy:
Paweł Piotrowski
Lektorzy:
Paweł Piotrowski
Miejsce wydania:
Kraków
Czas realizacji zamówienia:
Do 10 min

Na jakich urządzeniach mogę słuchać audiobooków?

Ikona słuchawek Na wszystkich urządzeniach obsługujących format plików MP3
Ikona komutera Na komputerach stacjonarnych i laptopach
Ikona telefonu Na telefonach z systemem ANDROID lub iOS