• Promocja
Kolędy - Harmonizacje organowe

Ebook Kolędy - Harmonizacje organowe Paweł Piotrowski,

Paweł Piotrowski
59,48 zł 79,00 zł
Najniższa cena z 30 dni: 57,62 zł
Dodaj do ulubionych

Opis treści

Czas Świąt Bożego Narodzenia jest jednym z najpiękniejszych okresów, nie tylko tych liturgicznych, uroczyście obchodzonych w Kościele katolickim, lecz także w społeczności, która z religijnością niewiele ma wspólnego.

Ściśle związana ze świętami praktyka wykonywania kolęd ma swój początek w wielowiekowej tradycji pielęgnowania w domach języka polskiego, którego używanie w przestrzeni publicznej było, w czasach zaborów, zakazane. Święta i komponowanie na tę okazję kolęd sprzyjały nie tylko praktyce ojczystego języka, ale także twórczości – Polska jest krajem, który ma prawdopodobnie największy i najbogatszy repertuar kolędowy (ponad 5 tysięcy kolęd i pastorałek).
W ostatnich dziesięcioleciach powstało wiele znakomitych opracowań kolędowych, nie dość wspomnieć obecne w bibliotekach i w zbiorach kościelnych opracowania na chóry lub na głos z organami, np. Śpiewnik kościelny katolicki (cz. I), wydany w Krakowie w 1903 roku, zawierający kolędy z prostą harmonizacją, Tomasza Flaszy albo Wincentego Rychlinga, Chorał opolski (cz. 1), wydany w Opolu w 1983 roku ze spokojnymi i umiarkowanymi harmonizacjami Feliksa Rączkowskiego czy Józefa Siwego. Spośród bardziej znanych współczesnych pozycji należy wymienić Śpiewnik wawelski, wydany nakładem Wydawnictwa św. Stanisława w Krakowie.

Impulsem do harmonizacji kolęd były dla mnie, w dużej mierze, kierowane na moim kanale www.youtube.com/@PiotrowskiPawel prośby o przesłanie nut do pieśni tam wykonanych, w tym także kolęd. Postanowiłem więc podzielić się z Państwem tymi opracowaniami, przygotowując 35 najpopularniejszych, w moim przekonaniu, kolęd i pastorałek.

Mam pełną świadomość, że w niniejszych propozycjach „przełamuję” pewne zasady utrwalone w harmonii klasycznej, niemniej autorskie opracowania otrzymują dzięki temu indywidualny koloryt, współtworzący wyjątkowy nastrój tych utworów. Jakiekolwiek zmiany lub korekty nadałyby im zupełnie inny brzmieniowy kształt, bowiem w kolorystyce nie tyle chodzi o to „co grasz”, ale jak „to coś gra”. Organy to instrument oferujący ocean dźwięków i doznań brzmieniowych, które – jestem przekonany – w moich harmonizacjach kolęd i pastorałek przykują uwagę i wyzwolą estetyczne i emocjonalne przeżycia.
Od Autora

-------------------------------------

Nie ma chyba w literaturze muzycznej drugiego takiego zbioru pieśni kościelnych czy piosenek świeckich, które zostałyby opracowane na tak wiele sposobów. Inspirują one zarówno kompozytorów zawodowych, jak też pasjonatów muzyki, którzy odnajdują w nich impuls twórczy do własnej muzycznej wypowiedzi. Cieszą ucho słuchaczy, zachęcają do wspólnego śpiewania i z całą ekspresją wpisują się w wymowę i nastrój pięknego czasu Bożego Narodzenia, niejednokrotnie nawet je współtworząc. W jaki sposób polskie kolędy odczuwa i wyraża pan dr Paweł Piotrowski, człowiek wielu aktywności i horyzontów, humanista i niestrudzony animator muzyki, zwłaszcza wśród najmłodszych, dowiadujemy się z niniejszego, bardzo osobistego w swojej szczerej intencji zbioru zatytułowanego Kolędy. Harmonizacje organowe.

prof. dr hab. Marek Stefański


Harmonizacje Pawła Piotrowskiego są bardziej współczesne niż dotychczasowe. Kolędy w jego aranżacji są bezpośrednio przeznaczone dla głosu z organami, ale jego harmonizacje sprawiają, że w łatwy i szybki sposób można je rozpisać także na czterogłosowy chór mieszany.
ks. prof. dr hab. St. Ziemiański SJ


WYRÓZNIENIE FENIKS 2023 w kategorii "Muzyka chrześcijańska - klasyczna".

Spis treści ebooka Kolędy - Harmonizacje organowe

1. A wczoraj z wieczora
2. Ach ubogi żłobie
3. Ach witajże pożądana
4. Anioł pasterzom mówił
5. Bóg się rodzi
6. Cicha noc
7. Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje
8. Do szopy hej pasterze
9. Dzisiaj w Betlejem
10. Gdy się Chrystus rodzi
11. Hej w dzień narodzenia
12. Jakaż to gwiazda
13. Jezus malusieńki
14. Jezusa narodzonego
15. Lulajże Jezuniu
16. Mędrcy świata
17. Mizerna cicha
18. Narodził się Jezus Chrystus
19. Niepojęte dary
20. Nowy Rok bieży
21. O Gwiazdo betlejemska
22. Pan z nieba i łona
23. Pasterze mili coście widzieli
24. Powiedzcie pasterze mili
25. Pójdźmy wszyscy do stajenki
26. Przybieżeli do Betlejem
27. Przystąpmy do szopy
28. Tryumfy Króla niebieskiego
29. W dzień Bożego narodzenia
30. W żłobie leży
31. Wesołą nowinę
32. Wiwat dzisiaj boskiej istności
33. Wśród nocnej ciszy
34. Z narodzenia Pana
35. Z nieba wysokiego

Szczegóły ebooka Kolędy - Harmonizacje organowe

Wydawca:
Petrus
Rok wydania:
2022
Typ publikacji:
Ebook
Format:
pdf
ISBN:
978-83-7720-653-9
Wydanie:
1
Tytuł tomu:
Kolędy - Harmonizacje organowe
Numer tomu:
1
Liczba tomów:
10
Autorzy:
Paweł Piotrowski
Redakcja:
Paweł Piotrowski
EAN:
9788377206539
Miejsce wydania:
Kraków
Liczba Stron:
80
Czas realizacji zamówienia:
Do 10 min

Na jakich urządzeniach mogę czytać ebooki?

Ikona ebooka Na czytnikach Kindle, PocketBook, Kobo i innych
Ikona komutera Na komputerach stacjonarnych i laptopach
Ikona telefonu Na telefonach z systemem ANDROID lub iOS
Ikona urządzenia elektroniczne Na wszystkich urządzeniach obsługujących format plików PDF, Mobi, EPub