• Promocja
Oppidum Judaeorum. Żydzi w przestrzeni miejskiej dawnej Rzeczypospolitej

Ebook Oppidum Judaeorum. Żydzi w przestrzeni miejskiej dawnej Rzeczypospolitej Maria i Kazimierz Piechotkowie

Maria i Kazimierz Piechotkowie
60,73 zł 89,00 zł
Najniższa cena z 30 dni: 60,73 zł
Dodaj do ulubionych

Opis treści

Oppidum Judaeorum – Żydzi w przestrzeni miejskiej dawnej Rzeczypospolitej jest – tak jak poprzednio opublikowane w 2015 roku Bramy Nieba Bóżnice drewniane i w 2017 roku Bramy Nieba Bóżnice murowane – drugim rozszerzonym i uzupełnionym wydaniem książki opracowanej przez tych samych autorów i opublikowanej w 2004 roku. Książka ta jest częścią cyklu poświęconego ponad 800-letniej historii osadnictwa żydowskiego i architektury bóżniczej, które się rozwinęły na obszarze najpierw monarchii piastowskiej, potem królestwa Jagiellonów, Rzeczypospolitej Polski i Litwy, a następnie na tych ziemiach aż do czasów II wojny światowej.
Jej tematem jest miejsce jakie zajmowali Żydzi w strukturze społecznej i przestrzennej miast i miasteczek dawnej Rzeczypospolitej od czasu pojawienia się w nich pierwszych osadników żydowskich, potem poprzez burzliwe dzieje tej części Europy aż do zagłady jaką przyniosła II wojna światowa. Jej pierwsze wydanie ukazało się w języku polskim w serii: Dziedzictwo Kulturowe Rzeczypospolitej dzięki zachęcie i życzliwemu wsparciu m.in. znakomitych polskich historyków, kierowników katedr i zakładów zajmujących się judaistyką polską: p. prof. Jerzego Tomaszewskiego (Uniwersytet Warszawski), p. prof. Józefa Gierowskiego (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), p. prof. Jerzego Kłoczowskiego (Katolicki Uniwersytet Lubelski) oraz p. prof. Marii Boguckiej, z Warszawy, której zawdzięczamy też porady merytoryczne. Redaktorem i zarazem wydawcą tej książki był również historyk p. Janusz Krupski.
Od czasu ukazania się pierwszego wydania do chwili obecnej upłynęło 15 lat, w czasie których zainteresowanie historią Żydów w poszczególnych miastach i miasteczkach Europy Środkowo-Wschodniej wśród badaczy w Polsce, a także na Białorusi, Litwie, Ukrainie i w Izraelu znacznie wzrosło. Pojawił się szereg nowych, nieznanych informacji.
Drugie wydanie tej książki, które ukazuje się w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej, uwzględnia obecny poszerzony stan badań. Liczba i lista prezentowanych w nim miast wybranych w zasadzie nie uległa zmianie, jedynie układ części katalogowej zmieniono z typologicznego na alfabetyczny. Wzbogacono znacznie materiał ilustracyjny, poszerzono treść o informacje dotyczące losów skupisk żydowskich w poszczególnych omawianych miejscowościach w czasie II wojny światowej. Seria: Sztuka Żydowska w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, tom. 3A

Szczegóły ebooka Oppidum Judaeorum. Żydzi w przestrzeni miejskiej dawnej Rzeczypospolitej

Wydawca:
Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata
Rok wydania:
2021
Typ publikacji:
Ebook
Format:
pdf
ISBN:
978-83-942344-4-7
Autorzy:
Maria i Kazimierz Piechotkowie
Liczba Stron:
492
Czas realizacji zamówienia:
Do 10 min

Na jakich urządzeniach mogę czytać ebooki?

Ikona ebooka Na czytnikach Kindle, PocketBook, Kobo i innych
Ikona komutera Na komputerach stacjonarnych i laptopach
Ikona telefonu Na telefonach z systemem ANDROID lub iOS
Ikona urządzenia elektroniczne Na wszystkich urządzeniach obsługujących format plików PDF, Mobi, EPub