Raz jeszcze o niewidzialnym

Ebook Raz jeszcze o niewidzialnym Ivan Potić

Sposób konstrukcji narracji można by najtrafniej określić jako "zabiegi swobodnej, spontanicznej asocjacji" ewentualnie, Ivan Potić
8,50 zł
Dodaj do ulubionych

Opis treści

"zapis automatyczny" jako daleka podstawa sposobu, w jaki nieoczekiwane i alogiczne asocjacje pojawiają się w opowiadaniach na powierzchni jego imaginacji narracyjnej.

Ivan Potić znajduje się gdzieś pomiędzy dwiema skrajnościami, dadaizmem i pop-artem. Można mówić o chwiejnej równowadze tej prozy jak na przykład w jego opowiadaniu "Na trybunach", gdzie zakłócona jest chronologia. Ponadto gdzie indziej połączone zostało średniowiecze i pseudo fantastyczno-naukowa futurystyka, w którym to połączeniu ukryty jest ironiczny dyskurs o niedostatkach i zaletach tych dwóch kompletnie różnych epok i kultur (średniowieczna rodzina liczy 8 synów i trzy córki, a ich życie mija wśród dżumy, gwałtów, wojen krzyżowych i samowoli feudałów). Pośród dawnej przeszłości i infantylnie zmontowanej, niewiarygodnej przyszłości wplecione zostały przesłanki z naszych czasów: aborcja, reżim totalitarny, zewnętrzny mur sankcji, kontrola liczebności, azyl polityczny, handel białymi niewolnikami, jak i przesłanki dotyczące życia za Żelazną Kurtyną, w dawnej Europie Wschodniej (system surowych treningów i ideologicznego forsowania sportu jako priorytetu państwowego).

Opowiadania Ivana Poticia stanowią syntezę trzech efektów: efektu zadziwienia i czarnego humoru, efektu krytyki socjalnej i politycznej i postmodernistycznego efektu konfekcji metatekstualnej, a zatem jest obecna opowieść o powstawaniu opowieści lub jej braku. W sposobie budowania komizmu i tzw. absurdu najwyraźniej można dostrzec opieranie się na surrealistycznym zapisie automatycznym, czy też na niekontrolowanym strumieniu różnorodnych asocjacji: średniowieczna rodzina zjada ziemniaki ze stonką ziemniaczaną, mąż z nienazwanego nigdzie wyjechał do Wenecji by odetkać kanał, spod maski rakiety wyłania się Stellan Raducioiu, sekretarz rumuńskiego związku astro-atletycznego, który w kosmosie i w historii urządza casting na nową Nadię Comaneci, martwy głuszec suszy się na oknie jako przyszłe suszone mięso lub suszony owoc. Sama segmentacja rzeczywistych przesłanek działa jak małe szokujące przypomnienie o realnych przypadkach historycznych i politycznych, ale w kontekście opowiadania, powiększa ono stopień nieoczekiwanej dziwaczności, tworząc tak zwany świat przedstawiony lub mozaikowo złożony świat z karnawałowym zatrzęsieniem. Opowiadania Poticia zachowują cierpkiego ducha faktów, które są wbudowane w opowieść jako zaskakujące asocjacje lub porównania, równocześnie dążąc do autonomii groteskowego czarnego humoru.

Jednakże w przeciwieństwioe do egzystencjalnej definicji absurdu wg Camusa, u Poticia brak prymarnego metafizycznego patosu. Jego świat jest na miarę człowieka i historii ludzkości. Możnaby przeczuć, że sprawy są urządzone inaczej, aby efekty bardziej pasowały ludziom. Innymi słowy, zmiana jest możliwa, lepsze życie istnieje, jest ono kategorią rzeczywistą, ale nie istnieje tu i teraz, tak w Serbii lat 90. -tych jak i w Serbii po roku dwutysięcznym. Stąd jego pesymizm nie ma finału nihilistycznego.

Jakiś rodzaj absurdu istotnie stanowi ducha świata Poticia ale jest to duch intrygi i heurystycznej kombinatoryki, z oczami otwartymi na różnorodny materiał życia, nie camusowski duch skrajności i rozpaczy, kompletnego wyobcowania człowieka ze świata i z własnego życia.



(napisano wg recenzji S. Ćiricia dla pisma "Politika")

Spis treści ebooka Raz jeszcze o niewidzialnym

NIE MA ŻYCIA NA MARSIE

Najlepsza religia
Die Brücke
Rosyjsko - serbskie charty przyjaźni
Autobus
Iluzja świata w ruchu
Świnie
Upadek
Sutki i egzotyka
Akademia fryzjerska
Piękno pochodzi z wnętrza
Lumbrikultura
Pod koniec dnia pracy
Fotomontaż
Miś w kontenerze
Robert Altman jest moim kolegą
Komin
Złoty wiek
Prototyp
Astronomia

LEWITACJA I ATERRYZACJA

Lewitacja i aterryzacja
Finito
Metastazy i meta ? przestrzenie
Znowu wojna
Znowu martwy
Statyczna wizualizacja ruchu antropomorficznego
i ekwiwalent iluzyjności w ruchu mechanicznym
Wehikuł czasu
Meksyk
Banalnie wspaniale
Hosni, to znaczy ryba
Arteria
Szczenię w windzie
Pojęcie
Barka
Dziecko autystyczne
Każdy ma swoją minę

SANU

Pryzmat
Niedowiarek
POD ZNAKIEM ZAPYTANIA
Jak zostać kretynem
Raz jeszcze o niewidzialnym
Ach, och, ech i uch
Uroczystości
Termoizolacja
Zły bibliotekarz
Normalne rzeczy
Nowe tendencje
Pod znakiem zapytania
Negacje
Nigdy nic nie napisałem
Nowa technologia
Na trybunach
Ludzie, rośliny i zwierzęta
Eony
Homo poeticus na dnie
Życie to rzeczownik abstrakcyjny
Ostatnie kęsy
Wielkie pojednanie z móżdżkiem

Szczegóły ebooka Raz jeszcze o niewidzialnym

Wydawca:
Wydawnictwo e-bookowo
Rok wydania:
2009
Typ publikacji:
Ebook
Język:
polski
Format:
pdf
ISBN:
978-83-61184-10-2
Autorzy:
Ivan Potić
Tłumacze:
Agnieszka Żuchowska-Arent
Liczba Stron:
143
Czas realizacji zamówienia:
Do 10 min

Na jakich urządzeniach mogę czytać ebooki?

Ikona ebooka Na czytnikach Kindle, PocketBook, Kobo i innych
Ikona komutera Na komputerach stacjonarnych i laptopach
Ikona telefonu Na telefonach z systemem ANDROID lub iOS
Ikona urządzenia elektroniczne Na wszystkich urządzeniach obsługujących format plików PDF, Mobi, EPub