• Promocja
Tragizm polityki naszych czasów. Strach, fatum i brzemię władzy

Ebook Tragizm polityki naszych czasów. Strach, fatum i brzemię władzy Robert D. Kaplan,

Robert D. Kaplan
44,04 zł 49,90 zł
Najniższa cena z 30 dni: 44,04 zł
Dodaj do ulubionych

Opis treści

Książka dla każdego, kto chce dogłębnie zrozumieć tragizm polityki naszych czasów.
Podczas długiej kariery reportera wojennego i komentatora polityki międzynarodowej w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji Wschodniej Robert D. Kaplan doszedł do przekonania, że istotą geopolityki jest tragedia. W tej wnikliwej książce wykorzystuje dzieła starożytnych greckich dramaturgów, Szekspira, niemieckich filozofów i współczesnych klasyków, aby zgłębić najistotniejsze problemy stosunków międzynarodowych: porządek, nieład, bunt, ambicje, lojalność wobec rodziny i państwa, przemoc i błędy władzy.
Dowodzi, że wielkie dylematy polityki międzynarodowej nie wynikają z konfrontacji dobra ze złem, kiedy wybór jest oczywisty, ale z rywalizacji dobra z dobrem, kiedy wybory są trudne moralnie, nie do pogodzenia i obarczone konsekwencjami. To przejmujące rozważania nad znaczeniem stosunków międzynarodowych dla życia narodów.
„Robert Kaplan wzbogacił swój ogromny dorobek książek poświęconych różnym społecznościom, regionom i politycznym strategiom. W błyskotliwy sposób omawia wpływ, jaki na ludzki umysł wywierają zmiany wywoływane przez konflikty i transformacje systemowe w różnych okresach historycznych. Poruszająca książka autorstwa jednego z najbardziej wnikliwych amerykańskich obserwatorów sytuacji międzynarodowej”.
– Henry A. Kissinger, autor m.in. książek: Dyplomacja, Porządek światowy, O Chinach, Leadership: Six Studies in World Strategy
„Robert Kaplan łączy znajomość literatury klasycznej z doświadczeniem czterech dekad obserwowanych przez siebie wojen i kryzysów, aby przestrzec nieprzykładających zbytniej wagi do historii Amerykanów, że większa wrażliwość na tragizm egzystencji może się im wielce przysłużyć. Pokazuje, że tragedia nie jest tożsama z fatalizmem czy rozpaczą, ale pozwala na zrozumienie siebie i świata. Piękny, mądry esej”.
– Joseph S. Nye, Jr., autor m.in. książek: Soft Power: jak osiągnąć sukces w polityce światowej, Przyszłość siły, Konflikty międzynarodowe: wprowadzenie do teorii i historii, Do Morals Matter

„Klasyczny dramat, w którym decydenci polityczni znajdą istotne wskazówki. (…) Plan kształtowania skutecznej, dobrze przemyślanej polityki”.
– „Kirkus Reviews”

Robert D. Kaplan – zajmujący się geopolityką pracownik Foreign Policy Research Institute był dwukrotnie zaliczony przez czasopismo „Foreign Policy” do grona stu najważniejszych intelektualistów na świecie. Reporter z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w pracy dla „The Atlantic”, napisał dwadzieścia jeden książek, między innymi: Adriatic, The Good American, The Revenge of Geography, Asia's Cauldron, The Coming Anarchy, w tym wydanych w Polsce: Polityka wojowników. Dlaczego przywództwo potrzebuje pogańskich wartości, Śródziemnomorska zima. Uroki historii i krajobrazu Tunezji, Sycylii, Dalmacji oraz Peloponezu, Na wschód od Tatarii. Podróże po Bałkanach, Bliskim Wschodzie i Kaukazie, Monsun. Ocean Indyjski i przyszłość amerykańskiej dominacji, Bałkańskie upiory. Podróż przez historię oraz W cieniu Europy. Dwie zimne wojny i trzydziestoletnia podróż przez Rumunię, a nawet dalej. Zasiadał w Defense Policy Board w Pentagonie i doradzał amerykańskiej Marynarce Wojennej.

Spis treści ebooka Tragizm polityki naszych czasów. Strach, fatum i brzemię władzy

Wstęp 11,
Rozdział 1 Walka dobra z dobrem , 17
Rozdział 2 Epoka Dionizosa , 37
Rozdział 3 Porządek – ostateczna konieczność , 53
Rozdział 4 Należy przestrzegać porządku i poddać się konieczności, nawet jeśli są niesprawiedliwe , 69
Rozdział 5 Porządek jest przyczyną odwiecznego konfliktu lojalności wobec państwa i rodziny , 77
Rozdział 6 Państwo staje się źródłem ambicji , 91
Rozdział 7 Ambicja oraz walka przeciwko tyranii i niesprawiedliwości , 99
Rozdział 8 Groza wojny , 107
Rozdział 9 Ponieważ wojny są wszechobecne, ciężar władzy jest przytłaczający , 117
Rozdział 10 O wojnach imperialnych decyduje los , 127
Rozdział 11 Esencją tragedii jest cierpienie bohaterów , 137
Rozdział 12 Prawdę znają tylko starcy i ślepcy , 145
Rozdział 13 Różne dobra rywalizują ze sobą i dlatego mamy sumienia , 151
Rozdział 14 Czas jest niewdzięczny , 159
Epilog , 165
, Podziękowania 171

Szczegóły ebooka Tragizm polityki naszych czasów. Strach, fatum i brzemię władzy

Wydawca:
Prześwity
Rok wydania:
2023
Typ publikacji:
Ebook
Język:
polski
Format:
epub,mobi
ISBN:
978-83-8175-507-8
Autorzy:
Robert D. Kaplan
Liczba Stron:
200
Czas realizacji zamówienia:
Do 10 min

Na jakich urządzeniach mogę czytać ebooki?

Ikona ebooka Na czytnikach Kindle, PocketBook, Kobo i innych
Ikona komutera Na komputerach stacjonarnych i laptopach
Ikona telefonu Na telefonach z systemem ANDROID lub iOS
Ikona urządzenia elektroniczne Na wszystkich urządzeniach obsługujących format plików PDF, Mobi, EPub