• Promocja
Zaporczycy 1943-1949

Ebook Zaporczycy 1943-1949 Ewa Kurek,

Ewa Kurek
35,28 zł 49,99 zł
Najniższa cena z 30 dni: 34,11 zł
Dodaj do ulubionych

Opis treści

Książkę "Zaporczycy 1943-1949" napisałam w 1995 roku na podstawie relacji żyjących wówczas żołnierzy majora Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora". W ciągu dziesięciu lat, które minęły od jej pierwszego wydania, książka żyła po­dwójnym życiem: społecznym i sądowym.

W PRL "Zaporę" i jego żołnierzy zwano bandytami - o bohaterskiej walce lubelskich żołnierzy AK z totalitaryzmem hitlerowskim i stalinowskim pamiętały tylko opłotki lubelskich wsi. Dziś imię "Zapory" ma stałe miejsce w panteonie bohaterów narodowych i symbolów walki mieszkańców Lubelszczyzny o wolność Polski. Dzięki mojej książce wygrany został ważny odcinek walki o historyczną pamięć Polaków. W życiu społecznym książka zainspirowała między innymi: wmu­rowanie w kościele w Kazimierzu Dolnym tablicy poświęconej zamordowanemu majorowi "Zaporze" i jego oficerom, ufundowanie im symbolicznego grobu na Cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie, nadanie imienia "Zapory" lubelskiemu gimnazjum i postawienie w Lublinie dwóch jego pomników, realizację 4 filmów dokumentalnych w TV Lublin.
Życie sądowe książki zaczęło się wiosną roku 1997. Do Sądu Wojewódzkie­go w Lublinie wpłynął wówczas pozew żony i córek Władysława Siła-Nowickie­go o ochronę dóbr osobistych, jaką jest dla nich pamięć o zmarłym mężu i ojcu, czyli o ocenzurowanie książki "Zaporczycy 1943-1949" o fragmenty dotyczące jego osoby oraz opublikowanie przeprosin za jej napisanie. W ciągu trwającego siedem lat procesu nie znalazł się w Polsce historyk, który - zgodnie z wymoga­mi polskiego prawa - udowodniłby mi przed Sądem błąd w sztuce historycznej. Mimo to wyroki Sądu Okręgowego w Lublinie, Sądu Apelacyjnego w Lublinie i Sądu Najwyższego RP nakazały usunięcie i zakaz publikacji tych fragmentów mojej książki, które dotyczą osoby Władysława Siła-Nowickiego, zgodnie z dobrą tradycją cenzury, w obecnym wydaniu fragmenty te pozostawione są jako białe plamy.

Szczegóły ebooka Zaporczycy 1943-1949

Wydawca:
Centrum im. Icchaka Kacenelsona
Rok wydania:
2023
Typ publikacji:
Ebook
Język:
polski
Format:
pdf,mobi,epub
ISBN:
839-17-6707-8
ISBN wersji papierowej:
839-17-6707-8
Wydanie:
1
Autorzy:
Ewa Kurek
Liczba Stron:
400
Czas realizacji zamówienia:
Do 10 min

Na jakich urządzeniach mogę czytać ebooki?

Ikona ebooka Na czytnikach Kindle, PocketBook, Kobo i innych
Ikona komutera Na komputerach stacjonarnych i laptopach
Ikona telefonu Na telefonach z systemem ANDROID lub iOS
Ikona urządzenia elektroniczne Na wszystkich urządzeniach obsługujących format plików PDF, Mobi, EPub