Żydów łamiących prawo należy karać śmiercią

Ebook Żydów łamiących prawo należy karać śmiercią Barbara Engelking, Dariusz Libionka

Książka pokazuje wpływ hitlerowskiego prawodawstwa na warszawskich Żydów oraz stara się uchwycić reakcje Żydów na terror okupanta, a w szczególności takich, które wchodziły w konflikt z obowiązującymi Barbara Engelking, Dariusz Libionka
16,52 zł
Dodaj do ulubionych

Opis treści

"Rubin Trawnik, Szyja Marchewka i Luzer Rzodkiewka – botaniczne trio ze Skierniewic trudniło się rozpowszechnieniem wycofanych z obiegu banknotów b. Banku Polskiego, głównie zaś puszczaniem w obieg fałszywych pięćdziesięciogroszówek. (...) Wreszcie jednak oszustom powinęła się noga. W pewnym sklepie przy ul. Leszno zostali rozpoznani przez właściciela i oddani w ręce władz bezpieczeństwa. (Gazeta Żydowska, 28 VII 1941)

Pierwsze zarządzenia antyżydowskie pojawiły się już na samym początku niemieckiej okupacji – opaski z gwiazdą Dawida obowiązywały od grudnia 1939 r. Równolegle zaczęły się rabunki własności żydowskiej nieco później odebrano Żydom emerytury i zakazano wykonywania wielu zawodów, później odebrano posiadane nieruchomości, a w listopadzie 1940 r. Niemcy zamknęli Żydów w getcie, gdzie zepchnięto ich w nastraszniejszą nędzę.
Celem tej książki jest – z jednej strony – zarysowanie wpływu hitlerowskiego prawodawstwa na warszawskich Żydów. Z drugiej zaś strony celem tej pracy jest próba opisania reakcji Żydów na terror okupanta, a w szczególności takich reakcji, które wchodziły w konflikt z obowiązującymi przepisami. Żeby przetrwać, trzeba było łamać prawo na najrozmaitsze sposoby. Postępowali tak zarówno zwykli ludzie, jak i zawodowi przestępcy, którzy nieraz umiejętnie wykorzystywali niemieckie ustawodawstwo.

Książka ukazuje mało znane zagadnienia zachowań przestępczych w getcie warszawskim. Na podstawie zachowanych relacji żydowskich, raportów niemieckich oraz źródeł sądowych i policyjnych, przedstawia ewolucję przestępczości rozwijającej się w ramach oraz w wyniku narastającego terroru okupanta. Praca przedstawia związki między "nową" przestępczością okupacyjną, a przedwojennymi kryminalistami, którzy kontynuowali swą działalność podczas wojny. Przedmiotem zainteresowania autorów jest również związek między żydowskimi przestępcami a władzami niemieckimi.

Autorzy przybliżają czytelnikowi nieznany i nieco zapomniany świat przestępczości za murami getta. Książka ukazuje postawy i zachowania mieszkańców dzielnicy zamkniętej w różnych stadiach jej izolacji i świadomości losu, jaki gotują niemieccy oprawcy. Ukazuje także ciekawą perspektywę stosunków polsko-żydowskich w ich wymiarze handlowym, gospodarczym, ale także zwyczajnym - międzyludzkim. Ciekawym aspektem jest także zwrócenie uwagi na kontakty gettowego półświatka z jednej strony z podziemiem po 'aryjskiej stronie' miasta, z drugiej zaś z niemieckimi władzami i 'panami getta'"

Spis treści ebooka Żydów łamiących prawo należy karać śmiercią

Wstęp
Wprowadzenie
Położenie ludności żydowskiej w świetle niemieckich rozporządzeń
Źródła do badań nad przestępczością
Łamanie norm moralnych
Łapówki i korupcja
Donosicielstwo i kolaboracja
Policja żydowska
Prawo silniejszego
Łamanie przepisów obowiązującego prawa
Kradzieże
Oszustwa
Prostytucja
Fałszowanie pieniędzy i dokumentów
Żydzi złodzieje własnego mienia
Brak „opaski syjońskiej” oraz ucieczka z getta
Nielegalne przekraczanie granicy
Młodociani
Szmugiel
Bójki i awantury
Zbrodnie tragiczne
Zakończenie
Bibliografia

Szczegóły ebooka Żydów łamiących prawo należy karać śmiercią

Wydawca:
Centrum Badań nad Zagładą Żydów
Rok wydania:
2010
Typ publikacji:
Ebook
Język:
polski
Format:
epub,mobi
ISBN:
978-83-63444-05-1
ISBN wersji papierowej:
978-83-926831-7-9
Wydanie:
1
Autorzy:
Barbara Engelking,Dariusz Libionka
Redakcja:
Beata Bińko,Jakub Petelewicz
EAN:
9788392683179
Miejsce wydania:
Warszawa
Liczba Stron:
240
Czas realizacji zamówienia:
Do 10 min

Na jakich urządzeniach mogę czytać ebooki?

Ikona ebooka Na czytnikach Kindle, PocketBook, Kobo i innych
Ikona komutera Na komputerach stacjonarnych i laptopach
Ikona telefonu Na telefonach z systemem ANDROID lub iOS
Ikona urządzenia elektroniczne Na wszystkich urządzeniach obsługujących format plików PDF, Mobi, EPub