- -18%
ebook Diagnostyka laboratoryjna
Wydawca:
PZWL
Rok wydania:
2026
Diagnostyka laboratoryjna
Zaktualizowane i rozszerzone wydanie cenionego podręcznika o ugruntowanej pozycji na rynku wydawniczym.
Autorzy publikacji, doświadczeni klinicyści i eksperci medycyny laboratoryjnej, przedstawili w sposób syntetyczny zasady diagnostyki najczęściej występujących chorób, ze szczególnym uwzględnieniem badań laboratoryjnych. Przedstawiają wiedzę potrzebną do właściwego doboru badań laboratoryjnych oraz interpretacji i wyciągania wniosków z ich wyników.
Wszystkie rozdziały zostały uaktualnione i rozszerzone. Obecne wydanie zostało również wzbogacone o rozdział „Diagnostyka laboratoryjna chorób reumatycznych” oraz „Diagnostyka mikrobiologiczna”.
Dlaczego warto?
• przedstawia medycynę laboratoryjną jako naukę i praktykę stosowaną we wszystkich specjalnościach klinicznych,
• podkreśla znaczenie badań laboratoryjnych jako źródła istotnej, często nieodzownej informacji diagnostycznej,
• omawia dobór badań laboratoryjnych i wyciąganie wniosków z ich wyników,
• przedstawia interpretacją i wykorzystanie wyników w określonych stanach klinicznych, co wymaga dobrej współpracy i komunikacji między diagnostami laboratoryjnymi i lekarzami – użytkownikami wyników.
Omówione zagadnienia powinny ułatwić przyszłym diagnostom orientację w zagadnieniach znajdujących się na granicy laboratorium i codziennej praktyki lekarskiej. Niezbędne źródło wiedzy dla studentów analityki medycznej i kierunku lekarskiego. Publikacja będzie również przydatna do egzaminu specjalizacyjnego z medycznej diagnostyki laboratoryjnej.
Zaktualizowane i rozszerzone wydanie cenionego podręcznika o ugruntowanej pozycji na rynku wydawniczym.
Autorzy publikacji, doświadczeni klinicyści i eksperci medycyny laboratoryjnej, przedstawili w sposób syntetyczny zasady diagnostyki najczęściej występujących chorób, ze szczególnym uwzględnieniem badań laboratoryjnych. Przedstawiają wiedzę potrzebną do właściwego doboru badań laboratoryjnych oraz interpretacji i wyciągania wniosków z ich wyników.
Wszystkie rozdziały zostały uaktualnione i rozszerzone. Obecne wydanie zostało również wzbogacone o rozdział „Diagnostyka laboratoryjna chorób reumatycznych” oraz „Diagnostyka mikrobiologiczna”.
Dlaczego warto?
• przedstawia medycynę laboratoryjną jako naukę i praktykę stosowaną we wszystkich specjalnościach klinicznych,
• podkreśla znaczenie badań laboratoryjnych jako źródła istotnej, często nieodzownej informacji diagnostycznej,
• omawia dobór badań laboratoryjnych i wyciąganie wniosków z ich wyników,
• przedstawia interpretacją i wykorzystanie wyników w określonych stanach klinicznych, co wymaga dobrej współpracy i komunikacji między diagnostami laboratoryjnymi i lekarzami – użytkownikami wyników.
Omówione zagadnienia powinny ułatwić przyszłym diagnostom orientację w zagadnieniach znajdujących się na granicy laboratorium i codziennej praktyki lekarskiej. Niezbędne źródło wiedzy dla studentów analityki medycznej i kierunku lekarskiego. Publikacja będzie również przydatna do egzaminu specjalizacyjnego z medycznej diagnostyki laboratoryjnej.
Spis treści ebooka Diagnostyka laboratoryjna
Rozdział 1. WYNIKI BADAŃ LABORATORYJNYCH JAKO ŹRÓDŁO INFORMACJI DIAGNOSTYCZNEJ – Bogdan Solnica 11.1. Wprowadzenie 1
1.2. Interpretacja wyniku badania laboratoryjnego 3
1.2.1. Przedział wartości referencyjnych 3
1.2.2. Wartości decyzyjne. Charakterystyka diagnostyczna badania 4
1.2.3. Wartości pożądane 13
1.2.4. Wartości krytyczne 14
1.3. Podsumowanie 15
Rozdział 2. DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA CHORÓB UKŁADU SERCOWO-NACZYNIOWEGO – Katarzyna Stolarz-Skrzypek, Katarzyna Góra 17
2.1. Uszkodzenie mięśnia sercowego. Zawał serca 17
2.1.1. Wprowadzenie 17
2.1.2. Diagnostyka 19
2.1.3. Diagnostyka laboratoryjna 20
2.2. Niewydolność serca 25
2.2.1. Wprowadzenie 25
2.2.2. Diagnostyka 26
2.2.3. Diagnostyka laboratoryjna 26
2.2.4. Perspektywy diagnostyki laboratoryjnej 28
2.3. Nadciśnienie tętnicze 29
2.3.1. Wprowadzenie 29
2.3.2. Diagnostyka 30
2.3.3. Diagnostyka laboratoryjna 30
2.4. Ocena ryzyka sercowo-naczyniowego 32
2.4.1. Lipoproteina(a) 32
2.4.2. Cystatyna C 33
Rozdział 3. DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA CHORÓB UKŁADU POKARMOWEGO – Małgorzata Zwolińska-Wcisło, Dorota Cibor, Agnieszka Piątek-Guziewicz, Tomasz Mach 35
3.1. Choroby przełyku 35
3.1.1. Wprowadzenie 35
3.1.2. Diagnostyka 36
3.2. Choroby żołądka 36
3.2.1. Zapalenie żołądka i choroba wrzodowa 36
3.2.2. Zakażenie Helicobacter pylori i jego diagnostyka 38
3.2.3. Nowotwory żołądka 40
3.3. Celiakia 42
3.3.1. Wprowadzenie 42
3.3.2. Diagnostyka 43
3.3.3. Diagnostyka laboratoryjna 44
3.3.4. Perspektywy diagnostyki laboratoryjnej 47
3.4. Nieswoiste zapalenia jelit 48
3.4.1. Wprowadzenie 48
3.4.2. Diagnostyka 49
3.4.3. Diagnostyka laboratoryjna 52
3.4.4. Perspektywy diagnostyki laboratoryjnej 53
3.5. Choroby trzustki 54
3.5.1. Ostre zapalenie trzustki 54
3.5.2. Przewlekłe zapalenie trzustki 58
3.5.3. Torbiele trzustki 60
3.5.4. Rak trzustki 61
3.6. Choroby wątroby 63
3.6.1. Wirusowe zapalenia wątroby 63
3.6.2. Alkoholowa choroba wątroby 65
3.6.3. Polekowe uszkodzenie wątroby 67
3.6.4. Wrodzona hemochromatoza 68
3.6.5. Choroba Wilsona 69
3.6.6. Stłuszczeniowa choroba wątroby związana z zaburzeniami metabolicznymi 71
3.6.7. Autoimmunologiczne zapalenie wątroby 72
3.6.8. Pierwotne zapalenie dróg żółciowych 74
3.6.9. Marskość wątroby 75
3.6.10. Ostra niewydolność wątroby 77
3.6.11. Hiperbilirubinemie wrodzone 78
3.6.12. Rak wątrobowokomórkowy 80
Rozdział 4. DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA ZABURZEŃ GOSPODARKI WODNO-SODOWEJ I RÓWNOWAGI KWASOWO-ZASADOWEJ – Mirosława Nowacka, Bogdan Solnica 83
4.1. Zaburzenia gospodarki wodno-sodowej 83
4.1.1. Wprowadzenie 83
4.1.2. Stany odwodnienia 85
4.1.3. Stany przewodnienia 87
4.2. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej 89
4.2.1. Wprowadzenie 89
4.2.2. Kwasica metaboliczna 91
4.2.3. Kwasica oddechowa 92
4.2.4. Zasadowica metaboliczna 93
4.2.5. Zasadowica oddechowa 94
Rozdział 5. DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA W CHOROBACH NEREK I DRÓG MOCZOWYCH – Przemysław Miarka, Michał Bado, Katarzyna Krzanowska 95
5.1. Fizjologia nerek i dróg moczowych 95
5.2. Badanie moczu 98
5.2.1. Ocena wstępna 98
5.2.2. Testy paskowe 99
5.2.3. Osad moczu 102
5.2.4. Białkomocz 104
5.3. Wskaźnik filtracji kłębuszkowej 108
5.3.1. Wprowadzenie 108
5.3.2. Szacowanie GFR na podstawie stężenia kreatyniny 109
5.3.3. Szacowanie GFR na podstawie stężenia cystatyny C 114
5.3.4. Pomiar GFR na podstawie metod klirensowych 117
5.4. Zakażenia układu moczowego 121
5.4.1. Wprowadzenie 121
5.4.2. Diagnostyka 122
5.4.3. Diagnostyka molekularna 124
5.5. Ostre uszkodzenie nerek 124
5.5.1. Wprowadzenie 124
5.5.2. Diagnostyka 127
5.5.3. Diagnostyka laboratoryjna 128
5.5.4. Nowe biomarkery w ocenie ostrego uszkodzenia nerek 133
5.6. Przewlekła choroba nerek 135
5.6.1. Wprowadzenie 135
5.6.2. Diagnostyka 139
Rozdział 6. DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA CHORÓB UKŁADU WEWNĄTRZWYDZIELNICZEGO – Beata Piwońska-Solska, Aleksandra Gilis-Januszewska, Dorota Pach, Alicja Hubalewska-Dydejczyk 149
6.1. Zaburzenia wydzielania hormonów podwzgórza i przysadki 149
6.1.1. Wprowadzenie 149
6.1.2. Moczówka prosta 152
6.1.3. Nieadekwatne (nadmierne) wydzielanie wazopresyny – zespół Schwartza-Barttera (zespół SIADH) 154
6.1.4. Nadmierne wydzielanie prolaktyny (hiperprolaktynemia) 155
6.1.5. Zaburzenia wydzielania hormonu wzrostu (GH) 158
6.1.6. Hormony gonadotropowe – lutropina (LH) i folitropina (FSH) 162
6.2. Choroby nadnerczy 162
6.2.1. Wprowadzenie 162
6.2.2. Hiperkortyzolemia 164
6.2.3. Hipokortyzolemia – niedoczynność kory nadnerczy 169
6.2.4. Zaburzenia wydzielania mineralokortykosteroidów 171
6.2.5. Androgeny nadnerczowe 176
6.2.6. Wrodzony przerost nadnerczy – zespół nadnerczowo-płciowy 177
6.2.7. Hormony rdzenia nadnerczy – guz chromochłonny i przyzwojaki 178
6.3. Choroby tarczycy 181
6.3.1. Wprowadzenie 181
6.3.2. Zaburzenia funkcji tarczycy 182
6.4. Choroby przytarczyc 190
6.4.1. Wprowadzenie 190
6.4.2. Pierwotna nadczynność przytarczyc 191
6.4.3. Wtórna nadczynność przytarczyc 194
6.4.4. Pierwotna niedoczynność przytarczyc 195
6.4.5. Wtórna niedoczynność przytarczyc 197
6.4.6. Rzekoma niedoczynność przytarczyc 197
6.5. Nowotwory rozproszonego układu wewnątrzwydzielniczego – nowotwory neuroendokrynne 199
6.5.1. Wprowadzenie 199
6.5.2. Diagnostyka 199
6.5.3. Diagnostyka laboratoryjna 201
Rozdział 7. DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA NIEPŁODNOŚCI 205
7.1. Diagnostyka laboratoryjna niepłodności męskiej – Katarzyna Marchlewska, Jolanta Słowikowska-Hilczer, Renata Walczak-Jędrzejowska 205
7.1.1. Wprowadzenie 205
7.1.2. Diagnostyka laboratoryjna 206
7.2. Badania laboratoryjne w diagnostyce niepłodności kobiecej – Wojciech Pabian 229
7.2.1. Wprowadzenie 229
7.2.2. Zaburzenia miesiączkowania 229
7.2.3. Czynnik jajowodowy 236
Rozdział 8. BADANIA LABORATORYJNE W MONITOROWANIU PRZEBIEGU CIĄŻY – Olga Kacalska-Janssen, Magdalena Piróg, Robert Jach 239
8.1. Wprowadzenie 239
8.2. Zmiany hormonalne w okresie ciąży 243
8.3. Diagnostyka w kierunku cukrzycy w okresie ciąży 255
8.4. Badania przesiewowe oraz diagnostyczne w diagnostyce prenatalnej 257
8.4.1. Test złożony wykonywany w ramach diagnostyki prenatalnej 258
8.4.2. Badania NIPT wykonywane w ramach diagnostyki prenatalnej 261
8.5. Podstawowe badania laboratoryjne w okresie ciąży 262
8.5.1. Morfologia krwi 262
8.5.2. Badanie ogólne moczu 262
8.6. Diagnostyka zakażeń perinatalnych 263
8.6.1. Zakażenia bakteryjne 263
8.6.2. Zakażenia wywołane przez patogeny atypowe 271
8.6.3. Zakażenia wirusowe 273
8.6.4. Zakażenia pasożytnicze 281
8.6.5. Zakażenia grzybicze 281
Rozdział 9. DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA WYBRANYCH CHORÓB METABOLICZNYCH 285
9.1. Zaburzenia przemian glukozy – Bogdan Solnica, Magdalena Szopa 285
9.1.1. Cukrzyca 285
9.1.2. Stany hipoglikemiczne 304
9.2. Dyslipidemie – Małgorzata Malczewska-Malec, Joanna Góralska 306
9.2.1. Wprowadzenie 306
9.2.2. Diagnostyka 308
9.2.3. Laboratoryjna ocena lipidów i lipoprotein 310
9.2.4. Diagnostyka dyslipidemii uwarunkowanych genetycznie 318
9.2.5. Perspektywy diagnostyki laboratoryjnej 324
Rozdział 10. DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA CHORÓB UKŁADU KRWIOTWÓRCZEGO – Joanna Osada, Milena Dąbrowska 327
10.1. Wprowadzenie 327
10.1.1. Macierzyste, ukierunkowane i prekursorowe komórki krwiotwórcze 328
10.1.2. Końcowe komórki hematopoezy 330
10.2. Podstawowe badania stosowane w hematologii laboratoryjnej 337
10.2.1. Materiał badany 337
10.2.2. Morfologia krwi – metody pomiarowe 338
10.2.3. Morfologia krwi – parametry pomiarowe 340
10.2.4. Retikulocyty 349
10.2.5. Rozmaz krwi obwodowej (manualna ocena mikroskopowa) 351
10.2.6. Ocena mikroskopowa szpiku (mielogram) 357
10.2.7. Cytometria przepływowa 358
10.2.8. Inne badania laboratoryjne stosowane w diagnostyce hematologicznej 359
10.3. Niedokrwistości 373
10.3.1. Niedokrwistości – informacje ogólne 373
10.4. Przewlekłe nowotwory mieloproliferacyjne (MPN) 405
10.4.1. Wprowadzenie 405
10.5. Nowotwory mielodysplastyczne (MDS) 419
10.5.1. Wprowadzenie 419
10.5.2. Diagnostyka 423
10.6. Białaczki ostre 428
10.6.1. Wprowadzenie 428
10.6.2. Diagnostyka 429
10.7. Przewlekła białaczka limfocytowa (CLL) 438
10.7.1. Wprowadzenie 438
10.7.2. Diagnostyka 439
10.8. Gammapatie monoklonalne 446
10.8.1. Wprowadzenie 446
10.8.2. Szpiczak plazmocytowy (MM) 448
Rozdział 11. DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA CHORÓB UKŁADU KRZEPNIĘCIA – Anna Raszeja-Specht 459
11.1. Patogeneza zaburzeń krzepnięcia 459
11.2. Zaburzenia krwotoczne 460
11.2.1. Wprowadzenie 460
11.2.2. Diagnostyka 463
11.2.3. Diagnostyka laboratoryjna 465
11.2.4. Diagnostyka wybranych skaz krwotocznych 472
11.3. Zaburzenia krwotoczno-zakrzepowe 479
11.4. Zaburzenia zakrzepowo-zatorowe 484
11.4.1. Wprowadzenie 484
11.4.2. Diagnostyka 487
11.4.3. Diagnostyka laboratoryjna 488
11.5. Monitorowanie leczenia przeciwzakrzepowego i przeciwkrzepliwego 496
Rozdział 12. DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA CHORÓB NOWOTWOROWYCH – Urszula Rychlik, Jolanta Mrochem-Kwarciak, Jan Kanty Kulpa, Małgorzata Chłopek, Kinga Hińcza-Nowak, Artur Kowalik 503
12.1. Wprowadzenie 503
12.2. Diagnostyka biochemiczna – markery nowotworowe 504
12.3. Diagnostyka molekularna w terapiach z zastosowaniem leków blokujących białkowe produkty onkogenów 513
12.4. Nowotwory regionu głowy i szyi 514
12.4.1. Diagnostyka biochemiczna 514
12.5. Rak ślinianki 515
12.5.1. Diagnostyka molekularna 515
12.6. Rak przełyku 519
12.6.1. Wprowadzenie 519
12.6.2. Diagnostyka biochemiczna 519
12.7. Rak żołądka 520
12.7.1. Wprowadzenie 520
12.7.2. Diagnostyka biochemiczna 521
12.7.3. Diagnostyka molekularna 521
12.8. Rak trzustki 524
12.8.1. Wprowadzenie 524
12.8.2. Diagnostyka biochemiczna 524
12.8.3. Diagnostyka molekularna 525
12.9. Rak wątrobowokomórkowy 527
12.9.1. Wprowadzenie 527
12.9.2. Diagnostyka biochemiczna 528
12.10. Rak dróg żółciowych 530
12.10.1. Diagnostyka molekularna 530
12.11. Rak jelita grubego 532
12.11.1. Wprowadzenie 532
12.11.2. Diagnostyka biochemiczna 532
12.11.3. Diagnostyka molekularna 534
12.12. Guzy zrębu przewodu pokarmowego 536
12.13. Rak piersi 538
12.13.1. Wprowadzenie 538
12.13.2. Diagnostyka biochemiczna 540
12.13.3. Diagnostyka molekularna i terapie celowane 541
12.14. Rak jajnika 545
12.14.1. Wprowadzenie 545
12.14.2. Diagnostyka biochemiczna 546
12.14.3. Diagnostyka molekularna 549
12.15. Rak endometrium (rak trzonu macicy) 551
12.15.1. Wprowadzenie 551
12.15.2. Diagnostyka biochemiczna 552
12.15.3. Diagnostyka molekularna 553
12.16. Rak szyjki macicy 557
12.16.1. Wprowadzenie 557
12.16.2. Diagnostyka cytologiczna/wykrywanie zakażenia HPV 557
12.16.3. Diagnostyka biochemiczna 558
12.17. Rak sromu 559
12.18. Rak gruczołu krokowego (prostaty) 560
12.18.1. Wprowadzenie 560
12.18.2. Diagnostyka biochemiczna 562
12.18.3. Diagnostyka molekularna 566
12.19. Rak pęcherza moczowego 569
12.19.1. Wprowadzenie 569
12.19.2. Diagnostyka biochemiczna 571
12.19.3. Diagnostyka molekularna 575
12.20. Nowotwory zarodkowe jądra 576
12.20.1. Wprowadzenie 576
12.20.2. Diagnostyka biochemiczna 577
12.21. Rak płuca 578
12.21.1. Wprowadzenie 578
12.21.2. Diagnostyka biochemiczna 579
12.21.3. Rakowiak 580
12.21.4. Niedrobnokomórkowy rak płuca – diagnostyka molekularna 580
12.22. Czerniak złośliwy (melanoma) 586
12.22.1. Wprowadzenie 586
12.22.2. Diagnostyka biochemiczna 586
12.22.3. Diagnostyka molekularna 587
12.23. Mięsaki 588
12.23.1. Diagnostyka molekularna 588
12.24. Diagnostyka molekularna raka tarczycy 590
12.24.1. Analiza mutacji w genie RET u chorych z rakiem rdzeniastym tarczycy 590
12.24.2. Zróżnicowane raki tarczycy 592
12.25. Nowotwory mózgu u dorosłych 595
12.25.1. Diagnostyka molekularna 595
12.26. Zespół wyniszczenia nowotworowego 599
12.27. Niedokrwistość towarzysząca nowotworom 602
12.27.1. Wyniki badań laboratoryjnych 606
12.28. Laboratoryjna ocena bezpieczeństwa radioterapii i chemioterapii 609
12.29. Fuzje genów NTRK – jako biomarkery dla zastosowania drobnocząsteczkowych inhibitorów TRK 612
12.30. Farmakogenetyka – dehydrogenaza dihydropirymidynowa 613
12.31. Diagnostyka genetyczna w poradnictwie genetycznym 615
Rozdział 13. BADANIA LABORATORYJNE W DIAGNOSTYCE ZABURZEŃ ODPORNOŚCI – Urszula Demkow, Katarzyna Popko 619
13.1. Wprowadzenie 619
13.2. Niedobory odporności 620
13.2.1. Wprowadzenie 620
13.2.2. Diagnostyka 626
13.2.3. Diagnostyka laboratoryjna 626
13.2.4. Przykłady najczęściej występujących zaburzeń odporności 634
13.3. Limfohistiocytoza hemofagocytarna 637
13.4. Zakażenie wirusem HIV. AIDS jako przykład wtórnego niedoboru odporności 640
13.5. Choroby autoimmunizacyjne 641
13.5.1. Wprowadzenie 641
13.5.2. Diagnostyka laboratoryjna 642
13.5.3. Zapalenia naczyń 646
13.5.4. Autoimmunizacyjne choroby wątroby i dróg żółciowych 653
13.5.5. Choroby autoimmunizacyjne układu nerwowego 656
13.5.6. Neurologiczne zespoły paranowotworowe 657
13.6. Diagnostyka laboratoryjna w alergologii 658
13.6.1. Zastosowanie cytometrii w diagnostyce chorób alergicznych 660
13.6.2. Diagnostyka komponentowa w alergologii 661
Rozdział 14. DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA WYBRANYCH CHORÓB REUMATYCZNYCH – Katarzyna Fischer, Maciej Leszek Brzosko, Marek Brzosko 665
14.1. Choroby układowe tkanki łącznej 665
14.1.1. Reumatoidalne zapalenie stawów 665
14.2. Toczeń rumieniowaty układowy 672
14.2.1. Wprowadzenie 672
14.2.2. Diagnostyka 673
14.2.3. Diagnostyka laboratoryjna 678
14.2.4. Perspektywy diagnostyki laboratoryjnej 685
14.3. Zespół antyfosfolipidowy 686
14.3.1. Wprowadzenie 686
14.3.2. Diagnostyka 686
14.3.3. Diagnostyka laboratoryjna 688
14.3.4. Perspektywy diagnostyki laboratoryjnej 692
14.4. Twardzina układowa 693
14.4.1. Wprowadzenie 693
14.4.2. Diagnostyka 693
14.4.3. Diagnostyka laboratoryjna 694
14.4.4. Perspektywy diagnostyki laboratoryjnej 695
14.5. Zapalenie wielomięśniowe i skórno-mięśniowe 697
14.5.1. Wprowadzenie 697
14.5.2. Diagnostyka 697
14.5.3. Diagnostyka laboratoryjna 699
14.5.4. Perspektywy diagnostyki laboratoryjnej 703
14.6. Mieszana choroba tkanki łącznej 704
14.6.1. Wprowadzenie 704
14.6.2. Diagnostyka 704
14.6.3. Diagnostyka laboratoryjna 705
14.6.4. Perspektywy diagnostyki laboratoryjnej 706
14.7. Zespół Sjögrena 707
14.7.1. Wprowadzenie 707
14.7.2. Diagnostyka 707
14.7.3. Diagnostyka laboratoryjna 709
14.7.4. Perspektywy diagnostyki laboratoryjnej 710
14.8. Choroba Stilla u dorosłych 711
14.8.1. Wprowadzenie 711
14.8.2. Diagnostyka 711
14.8.3. Diagnostyka laboratoryjna 713
14.8.4. Perspektywy diagnostyki laboratoryjnej 713
14.9. Polimialgia reumatyczna 714
14.9.1. Wprowadzenie 714
14.9.2. Diagnostyka 714
14.9.3. Diagnostyka laboratoryjna 715
14.9.4. Perspektywy diagnostyki laboratoryjnej 716
14.10. Zapalenia stawów z zajęciem stawów kręgosłupa 716
14.10.1. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa 717
14.10.2. Łuszczycowe zapalenie stawów 720
14.11. Osteoporoza 723
14.11.1. Wprowadzenie 723
14.11.2. Diagnostyka 726
14.11.3. Diagnostyka laboratoryjna 726
14.11.4. Perspektywy diagnostyki laboratoryjnej 728
Rozdział 15. BADANIA LABORATORYJNE W CHOROBACH UKŁADU NERWOWEGO – Marta Jakoniuk, Olga Martyna Koper-Lenkiewicz, Paweł Kozłowski 731
15.1. Neuroinfekcje 731
15.1.1. Zakażenia OUN o etiologii bakteryjnej 731
15.1.2. Zakażenia OUN o etiologii wirusowej 738
15.1.3. Diagnostyka różnicowa bakteryjnego i wirusowego ZOMR 741
15.1.4. Choroby OUN przenoszone przez kleszcze 743
15.1.5. Zakażenia OUN i ropnie mózgu o etiologii grzybiczej 746
15.1.6. Zakażenia OUN o etiologii pasożytniczej 748
15.1.7. Choroby OUN wywołane przez priony 754
15.2. Choroby naczyniowe 757
15.2.1. Udar niedokrwienny mózgu 757
15.2.2. Udar żylny mózgu (zakrzepica żylna zatok i żył mózgowych) 759
15.2.3. Udar krwotoczny 760
15.2.4. Krwotok podpajęczynówkowy 761
15.3. Choroby neurodegeneracyjne 762
15.3.1. Otępienia 763
15.3.2. Choroba Alzheimera 765
15.3.3. Choroba Parkinsona 767
15.3.4. Stwardnienie zanikowe boczne 770
15.4. Neuropatie 770
15.4.1. Diagnostyka laboratoryjna 771
15.5. Neurologiczne zespoły paranowotworowe 772
15.5.1. Diagnostyka 775
15.5.2. Diagnostyka laboratoryjna 776
15.5.3. Perspektywy diagnostyki laboratoryjnej 778
15.6. Choroby nerwowo-mięśniowe 779
15.6.1. Miastenia 780
15.6.2. Zespół miasteniczny Lamberta-Eatona 783
15.6.3. Zaburzenia powodujące sztywność mięśni i ich nadmierną pobudliwość 785
15.6.4. Dystrofia mięśniowa Duchenne’a 788
15.7. Stwardnienie rozsiane 790
15.7.1. Diagnostyka laboratoryjna 791
15.7.2. Perspektywy diagnostyki laboratoryjnej 792
15.8. Choroby autoimmunizacyjne układu nerwowego 793
15.8.1. Choroby ze spektrum zapalenia nerwu wzrokowego i rdzenia kręgowego (NMOSD) 794
15.9. Urazy ośrodkowego układu nerwowego 795
15.9.1. Diagnostyka 795
15.9.2. Diagnostyka laboratoryjna 795
15.9.3. Perspektywy diagnostyki laboratoryjnej 798
15.10. Encefalopatie 800
15.10.1. Encefalopatia wrotna 800
15.10.2. Encefalopatia w przebiegu piorunującej niewydolności wątroby 802
15.10.3. Encefalopatia mocznicowa 805
15.10.4. Encefalopatia hipoglikemiczna 804
15.10.5. Encefalopatia hiponatremiczna 806
15.11. Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego 807
15.11.1. Nowotwory pierwotne OUN 807
15.11.2. Przerzuty guzów litych do opon mózgowo-rdzeniowych 810
Rozdział 16.
DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA ZAKAŻEŃ I ZARAŻEŃ – Tomasz Gosiewski, Monika Brzychczy-Włoch, Dominika Salamon 813
16.1. Zakażenia powodowane przez bakterie – Monika Brzychczy-Włoch 814
16.1.1. Wprowadzenie 814
16.1.2. Wybrane czynniki zakaźne wśród bakterii 814
16.1.3. Diagnostyka mikrobiologiczna zakażeń bakteryjnych 820
16.2. Zakażenia powodowane przez wirusy – Tomasz Gosiewski 825
16.2.1. Wprowadzenie 825
16.2.2. Wybrane wirusowe czynniki chorobotwórcze 827
16.2.3. Diagnostyka mikrobiologiczna zakażeń wirusowych 832
16.3. Zakażenia powodowane przez grzyby – Tomasz Gosiewski 834
16.3.1. Wprowadzenie 834
16.3.2. Zakażenia powodowane przez grzyby 834
16.3.3. Diagnostyka mikrobiologiczna zakażeń grzybiczych 836
16.4. Zarażenia powodowane przez pasożyty – Dominika Salamon 837
16.4.1. Wprowadzenie 837
16.4.2. Wybrane parazytozy 838
16.4.3. Diagnostyka mikrobiologiczna zarażeń pasożytniczych 839
16.5. Zakażenia inwazyjne – Dominika Salamon 845
16.5.1. Wprowadzenie 845
16.5.2. Wybrane postaci zakażeń inwazyjnych 846
16.5.3. Diagnostyka mikrobiologiczna zakażeń inwazyjnych 848
SKOROWIDZ 853
Szczegóły ebooka Diagnostyka laboratoryjna
- ISBN:
- 9788301251093
- Wydawca:
- PZWL
- Rok wydania:
- 2026
- Typ publikacji:
- Ebook
- Język:
- polski
- Format:
- epub mobi
- Redakcja:
- Bogdan Solnica
- Liczba stron:
- 890
- Miejsce wydania:
- Warszawa
- ISBN dla wersji papierowej:
- 9788301248581
Recenzje ebooka Diagnostyka laboratoryjna
-
Reviews (0)
Na jakich urządzeniach mogę czytać ebooki?
- -18%
-18%
219,00 zł
179,58 zł
@CUSTOMER_NAME@
@COMMENT_TITLE@
@COMMENT_COMMENT@