Rozwój w warunkach pustynnych: oazy Liwa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

ebook Rozwój w warunkach pustynnych: oazy Liwa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wydania: 2016
Opis Spis treści Szczegóły Recenzje

Publikacja jest podsumowaniem badań rozwoju gospodarczego oaz Liwa, leżących na obszarach pustynnych w emiracie Abu Zabi. W kolejnych rozdziałach opisano procesy zachodzące w sektorze rolniczym, przemysłowym, turystycznym oraz zmiany demograficzne, które – co wyjątkowe – nie pociągają za sobą zmian w tradycyjnym wzorcu kulturowym. Z tekstów i towarzyszących im licznych zdjęć, map i rycin wyłania się obraz świata, który staje się w szybkim tempie luksusowym „żywym skansenem” dla rodowitych Emiratczyków i miejscem „eksploatacji” imigrantów z biedniejszych krajów sąsiednich, z Azji Południowej i wielu innych.

Jest to pierwsza od ponad 30 lat monografia poświęcona tym tak dynamicznie zmieniającym się w ostatnich latach obszarom. Jej autorami są pracownicy, doktoranci i studenci Instytutu Studiów Regionalnych UW. Książka ta jest ważną lekturą zarówno dla studentów i badaczy geografii rozwoju i arabistyki, jak i osób zainteresowanych różnorodnością problemów dotyczących krajów arabskich.

Kontakty północnej części Półwyspu Arabskiego z Europą zapoczątkowali w XVI wieku portugalscy kupcy, którzy jednak nie ingerowali w życie lokalnych władców, zwłaszcza tych mieszkających na pustyni. Handel z wybrzeżem pozwalał jednak, poczynając od XVI wieku, na rozwój gospodarczy i społeczny oaz Liwa, wspierając wzrost politycznego znaczenia zamieszkującej w tej części Półwyspu Arabskiego konfederacji plemiennej Bani Jas (Bani Yas).
Do czasu odkrycia ropy naftowej oazy takie jak Liwa czy Al-Ajn były znacznie aktywniejsze i zamożniejsze niż miasto Abu Zabi. Zwłaszcza lepiej zniosły kryzys lat 30. XX wieku, związany z wprowadzeniem przez Japończyków na światowy rynek sztucznych pereł. Rodziny zajmujące się połowem i handlem naturalnymi perłami w Abu Zabi zaczęły gwałtownie biednieć i wracać do oaz, także do Liwy. Na początku XX wieku szacowano liczbę Bani Jas na ok. 12 tys., z czego 2 tys. prowadziło koczowniczy tryb życia, a w oazach Liwa mieszkało ok. 5 tys. osób.
Odkrycie i eksploatacja od 1962 roku ropy naftowej przyniosły wzrost zamożności kraju i małe, biedne połacie terenów zielonych w oazach, dużym nakładem kosztów, zmieniono na bujne ogrody. Szejkowie deklarują: "Cenimy nasze środowisko, ponieważ jest integralną częścią naszego kraju, historii i dziedzictwa".
(Z Wprowadzenia)

*********

Dr hab. Izabella Łęcka – pracownik Instytutu Studiów Regionalnych i Globalnych Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Po studiach w Warszawie i Kairze odbyła staż w Kent State University w Stanach Zjednoczonych. Od ponad 20 lat zajmuje się problematyką krajów rozwijających się. Współpracowała z ośrodkami naukowymi w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Kanadzie, Francji i Portugalii. Podejmowała liczne wizyty studyjne w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Uczestniczyła w zespołowych badaniach terenowych w Turcji, Egipcie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W ZEA, wspólnie z Robertem M. Arthurem, kierowała zespołowymi badaniami w oazach Liwa (Abu Zabi), a ostatnio w emiracie Ras al Chajma. Od 2001 roku należy do European Association for Middle Eastern Studies (EURAMES).
Autorka haseł dotyczących Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu do "Wielkiej Encyklopedii PWN" (2001–2005) oraz podręczników do geografii dla szkół ponadgimnazjalnych. Opublikowała m.in.: "Woda a choroby tropikalne. Wpływ inwestycji wodnych na rozwój chorób pasożytniczych człowieka" (1999), "Wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich" (2002), "Globalizacja a zdrowie publiczne" (2007) oraz "Telemedycyna w krajach tropikalnych i subtropikalnych Azji i Afryki. Perspektywa geograficzna" (2011).

Spis treści ebooka Rozwój w warunkach pustynnych: oazy Liwa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Wprowadzenie (Robert M. Arthur, Izabella Łęcka) 9
Introduction (Robert M. Arthur, Izabella Łęcka) 15

1. Liwa Oasis: an overview (Robert M. Arthur) 21
Oazy Liwa: ogólna charakterystyka

2. Toponimia oaz Liwa. Zarys problematyki (Małgorzata Wojtaszczyk, Marcin Wojciech Solarz, Marta Woźniak-Bobińska, Małgorzata Osas) 29
Toponyms of Liwa Oasis – outline of issues

3. Rolnictwo w oazach Liwa – zanikające czy odradzające się? (Izabella Łęcka) 41
Agriculture in Liwa Oasis – disappearing or resurgent?

4. Rozwój wielofunkcyjny na obszarze oaz Liwa (Małgorzata Osas) 74
Multifunctional development of Liwa Oasis

5. Wielonarodowość i wielokulturowość w mikroskali – imigranci oaz Liwa (Artur Malantowicz) 121
Multinationalism and multiculturalism in a microscale – immigrants of Liwa Oasis

6. świat w oczach mieszkańców oaz Liwa. Próba diagnozy na podstawie map pamięciowych (Małgorzata Wojtaszczyk, Marcin Wojciech Solarz) 154
The world in the eyes of Liwa citizens. Diagnostic test on the basis of mental maps

7. Atrakcyjność turystyczna oaz Liwa (Maciej Kałaska) 181
Tourist attractiveness of Liwa Oasis

8. Charakterystyka ruchu turystycznego i profilu turystów w oazach Liwa (Anna Dudek) 221
Characteristics of tourism movement and profile of tourists in Liwa Oasis

Zarys treści 237
Abstracts

Autorzy 247
Authors

Szczegóły ebooka Rozwój w warunkach pustynnych: oazy Liwa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Wydawca:
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wydania:
2016
Typ publikacji:
Ebook
Format:
epub,pdf,mobi
ISBN:
978-83-235-2365-9
ISBN wersji papierowej:
978-83-235-2357-4
Wydanie:
1
Redakcja:
Izabella Łęcka,Janusz Gudowski,Florian Plit,Wiesław Ptach,Małgorzata Yamazaki,Małgorzata Dehnel-Szyc,Izabela Ślusarczyk,Krystyna Kruczyńska,Wojciech Markiewicz,Logoscript
Fotografie:
Anna Dudek
EAN:
9788323523659
Miejsce wydania:
Warszawa
Liczba Stron:
250

Recenzje ebooka Rozwój w warunkach pustynnych: oazy Liwa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Średnia ocena

0.0
0 recenzji

  • Reviews (0)

@CUSTOMER_NAME@

@COMMENT_TITLE@

@COMMENT_COMMENT@

@COMMENT_AVATAR@

@CUSTOMER_NAME@

@AUTHOR_PROFILE@ @COMMENT_ISO_COUNTRY@ @VERIFY_PURCHASE@
@COMMENT_DATE@
@COMMENT_NO_APPROVE@

@COMMENT_COMMENT@

Reply
@COMMENT_AVATAR@

@CUSTOMER_NAME@

@AUTHOR_PROFILE@ @COMMENT_ISO_COUNTRY@ @VERIFY_PURCHASE@
@COMMENT_DATE@
@COMMENT_NO_APPROVE@

@COMMENT_COMMENT@

Reply

Na jakich urządzeniach mogę czytać ebooki?

Ikona ebooka Na czytnikach Kindle, PocketBook, Kobo i innych
Ikona komutera Na komputerach stacjonarnych i laptopach
Ikona telefonu Na telefonach z systemem ANDROID lub iOS
Ikona urządzenia elektroniczne Na wszystkich urządzeniach obsługujących format plików PDF, Mobi, EPub
16,70 zł