Procesy i problemy w realizacji zrównoważonego i trwałego rozwoju w Polsce. Kontekst makroekonomiczny

Ebook Procesy i problemy w realizacji zrównoważonego i trwałego rozwoju w Polsce. Kontekst makroekonomiczny Barbara Siuta-Tokarska, Agnieszka Thier, Katarzyna Żmija

Barbara Siuta-Tokarska, Agnieszka Thier, Katarzyna Żmija
47,79 zł
Dodaj do ulubionych

Opis treści

Niniejsza monografia jest opracowaniem naukowym, w którym podjęto zagadnienie zrównoważonego i trwałego rozwoju gospodarki narodowej. Przedstawione zostały aktualne wskaźniki i dane dla Polski, które zaprezentowano na tle zmian w krajach Unii Europejskiej przy uwzględnieniu trzech wymiarów rozwoju: ekologicznego, społecznego i ekonomicznego. Zapewniło to możliwie wnikliwe, a zarazem złożone ujęcie tej problematyki. W pracy podjęta została także krytyczna analiza realizacji przyjętych celów rozwojowych Polski - w kontekście modelu rozwoju odpowiedzialnego – co pozwoliło na sformułowanie konkluzji teorio-poznawczych, odnoszących się do przebiegu i efektów realizowanych na poziomie kraju procesów rozwojowych w poszczególnych ich wymiarach. Monografia stanowi zatem wielopłaszczyznowe, a zarazem kompleksowe ujęcie procesów i problemów w realizacji zrównoważonego i trwałego rozwoju w Polsce w kontekście makroekonomicznym.

Zagadnienia zrównoważonego i trwałego rozwoju społeczno-gospodarczego mają obecnie szczególne znaczenie nie tylko w obszarze naukowym, lecz także w zakresie polityki gospodarczej w Polsce i w innych krajach. (…) Opracowanie podejmuje te problemy w sposób zasługujący na uznanie, gdyż Autorki dokonały pogłębionej analizy literatury przedmiotu, docierając m.in. do mniej znanych pozycji, oraz przeprowadziły wiele badań własnych na podstawie danych statystycznych i innych źródeł. (…) Wziąwszy pod uwagę przedstawioną ocenę podjętej problematyki, struktury treści oraz merytorycznej zawartości monografii i jej strony formalnej, jestem przekonany, że przedkładane opracowanie stanowi pracę naukową o dużym stopniu nowości oraz istotnych walorach poznawczych.
Prof. zw. dr hab. Kazimierz Górka (z recenzji)

Problem kierunków rozwoju społeczno-gospodarczego jest istotny z punktu widzenia naukowego. Na szczególne uznanie zasługują zatem podjęte i z sukcesem przeprowadzone badania pt. „Procesy
i problemy w realizacji zrównoważonego i trwałego rozwoju w Polsce. Kontekst makroekonomiczny”. Wybrany temat jest nie tylko ważny, lecz także aktualny. (…) Uważna lektura przedstawionej do recenzji monografii, analiza jej struktury i zawartości pozwalają stwierdzić, że praca zawiera wartościowe treści. Przedstawione rozważania są spójne, kompletne i zakończone konstruktywnymi wnioskami.
Prof. PO, dr hab. inż. Marcin Łuszczyk (z recenzji)


Informacja o autorze:
Prof. UEK, dr hab. Barbara Siuta-Tokarska, pracownik Katedry Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autorka i współautorka około 150 prac naukowo-badawczych z zakresu problematyki funkcjonowania oraz rozwoju przedsiębiorstw sektora małych i średnich przedsiębiorstw, zrównoważonego i trwałego rozwoju gospodarki i przedsiębiorstw, ewolucji nauki o zarządzaniu, zagadnień innowacyjności i zarządzania rozwojem.

Dr Agnieszka Thier, doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Ekonomiki i Organizacji
Przedsiębiorstw Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Obszarem zainteresowań badawczych autorki są: ekonomika ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz zarządzanie przedsiębiorstwami rodzinnymi, turystycznymi i organizacjami publicznymi w kontekście zrównoważonego i trwałego rozwoju. Autorka i współautorka ponad 70 publikacji naukowych, w tym krajowych i zagranicznych.

Dr Katarzyna Żmija, doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Ekonomiki i Organizacji
Przedsiębiorstw Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Prowadzi prace badawcze w zakresie problematyki funkcjonowania i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw (w szczególności przedsiębiorczości wiejskiej oraz instrumentów jej aktywizacji), a także polityki rozwoju obszarów wiejskich. Autorka i współautorka ponad 40 publikacji naukowych, w tym monografii oraz artykułów w wydawnictwach krajowych i zagranicznych.

Spis treści ebooka Procesy i problemy w realizacji zrównoważonego i trwałego rozwoju w Polsce. Kontekst makroekonomiczny

Wstęp 7
1. Rozwój koncepcji zrównoważonego i trwałego rozwoju a problematyka jego pomiaru 13
Koncepcja zrównoważonego i trwałego rozwoju – zarys zagadnienia 13
Problematyka pomiaru zrównoważonego i trwałego rozwoju 25
Nowe sposoby pomiaru zrównoważonego i trwałego rozwoju 30
2. Wymiary zrównoważonego i trwałego rozwoju 41
Ekologiczny wymiar zrównoważonego i trwałego rozwoju 41
Społeczny wymiar zrównoważonego i trwałego rozwoju 49
Ekonomiczny wymiar zrównoważonego i trwałego rozwoju 59
3. Długookresowa strategia zrównoważonego i trwałego rozwoju w Polsce 71
Strategie rozwoju społeczno-gospodarczego o długich horyzontach czasowych 71
Wyzwania i dylematy rozwojowe Polski formułowane w programach krajowych i unijnych 74
Obszary strategiczne i cele rozwojowe Polski w perspektywie do 2030 roku 80
4. Zrównoważony i trwały rozwój w Polsce – analiza realizacji przyjętych celów 85
Analiza realizacji celów zrównoważonego i trwałego rozwoju w wymiarze ekologicznym 85
Analiza realizacji celów zrównoważonego i trwałego rozwoju w wymiarze społecznym 113
Analiza realizacji zrównoważonego i trwałego rozwoju w wymiarze ekonomicznym 132
Zakończenie 145
Bibliografia 151
Spis rysunków i tabel 163

Szczegóły ebooka Procesy i problemy w realizacji zrównoważonego i trwałego rozwoju w Polsce. Kontekst makroekonomiczny

Wydawca:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania:
2020
Typ publikacji:
Ebook
Język:
polski
Format:
mobi,epub
ISBN:
978-83-01-21459-3
ISBN wersji papierowej:
978-83-01-21394-7
Wydanie:
1
Autorzy:
Barbara Siuta-Tokarska,Agnieszka Thier,Katarzyna Żmija
Liczba Stron:
165
Czas realizacji zamówienia:
Do 10 min

Na jakich urządzeniach mogę czytać ebooki?

Ikona ebooka Na czytnikach Kindle, PocketBook, Kobo i innych
Ikona komutera Na komputerach stacjonarnych i laptopach
Ikona telefonu Na telefonach z systemem ANDROID lub iOS
Ikona urządzenia elektroniczne Na wszystkich urządzeniach obsługujących format plików PDF, Mobi, EPub