W gabinecie lekarza specjalisty. Onkologia. Inhibitory osi EGFR w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca

Ebook W gabinecie lekarza specjalisty. Onkologia. Inhibitory osi EGFR w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca

61,07 zł
Dodaj do ulubionych

Opis treści

Pierwszy numer pod redakcją naukową prof. Dariusza M. Kowalskiego, skierowany jest do praktykujących lekarzy onkologów, został poświęcony tematowi stosowania inhibitorów osi EGFR w leczeniu nie drobnokomórkowego raka puca.
W numerze omówiono m.in.:
Odwracalne inhibitory osi EGFR w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca, które na trwałe weszły do algorytmu terapeutycznego u chorych na miejscowo zaawansowanego i zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP). Wraz z nimi, do algorytmu diagnostycznego w tej chorobie, dołączyła konieczność wykonywania testów molekularnych w celu zbadania obecności mutacji genu EGFR w komórkach nowotworowych.
Przeciwciała skierowane przeciwko Receptorowi Programowanej Śmierci typu 1 (PD-1) i jego ligandowi (PD-L1). Do chwili obecnej pomimo kilku dużych badań klinicznych poza necitumumabem nie zarejestrowano żadnego przeciwciała monoklonalnego ukierunkowanego na domenę zewnątrzkomórkową receptora EGFR. Odkrycie przeciwciał monoklonalnych skierowanych przeciw immunologicznym punktom kontroli było prawdziwą rewolucją w immunoterapii niedrobnokomórkowego raka płuca.
Inhibitory nieodwracalne tyrozynowej kinazy EGFR. Zastosowanie IKT EGFR u chorych z obecną mutacją aktywująca w genie EGFR jest standardem postępowania w pierwszej linii zawansowanego NDRP. Obecnie dostępne są trzy generacje IKT. Różnice pomiędzy inhibitorami odwracalnymi i nieodwracalnymi drugiej generacji dotyczą profilu działań niepożądanych i mechanizmem oddziaływania na poszczególne receptory rodziny HER. Zastosowanie IKT EGFR umożliwiło znaczną poprawę czasu przeżycia całkowitego w populacji chorych z obecnym czynnikiem predykcyjnym w genie EGFR.
Działania niepożądane związane ze stosowaniem TKI. Najczęściej stwierdza się zmiany skórne i śluzówkowe oraz biegunkę. Wymienione objawy mogą występować u niemal wszystkich chorych, w nielicznych jednak przypadkach stopień nasilenia objawów stanowi wskazanie do przerwania lub trwałego zakończenie leczenia. Inne działania niepożądane- takie jak zaburzenia czynności wątroby czy zapalenie płuc- występują z istotnie niższą częstością.

Spis treści ebooka W gabinecie lekarza specjalisty. Onkologia. Inhibitory osi EGFR w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca

Słowo wstępne 9
Odwracalne inhibitory osi EGFR w leczeniu niedrobnokomórkowego
raka płuca Paweł Krawczyk 11
Inhibitory nieodwracalne tyrozynowej kinazy EGFR Adam Płużański 21
Przeciwciała monoklonalne anty-EGFR Katarzyna Stencel, Rodryg Ramlau 28
Działania niepożądane związane ze stosowaniem TKI Magdalena Knetki-Wróblewska 41

Szczegóły ebooka W gabinecie lekarza specjalisty. Onkologia. Inhibitory osi EGFR w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca

Wydawca:
PZWL
Rok wydania:
2018
Typ publikacji:
Ebook
Język:
polski
Format:
epub,mobi
ISBN:
978-83-200-5707-2
ISBN wersji papierowej:
978-83-200-5629-7
Wydanie:
1
Redakcja:
Dariusz M. Kowalski
Liczba Stron:
56
Czas realizacji zamówienia:
Do 10 min

Na jakich urządzeniach mogę czytać ebooki?

Ikona ebooka Na czytnikach Kindle, PocketBook, Kobo i innych
Ikona komutera Na komputerach stacjonarnych i laptopach
Ikona telefonu Na telefonach z systemem ANDROID lub iOS
Ikona urządzenia elektroniczne Na wszystkich urządzeniach obsługujących format plików PDF, Mobi, EPub