- -15%
ebook Pułapka na Darwina
Michael J. Behe
Wydawca:
En Arche
Rok wydania:
2023
W 1996 roku „Czarna skrzynka Darwina” sprawiła, że wszyscy uczeni zajmujący się problematyką pochodzenia i rozwoju życia na Ziemi komentowali poglądy amerykańskiego biochemika Michaela Behego. Jego kolejne książki – „Granica ewolucja” i „Dewolucja” – zawierały ostrą krytykę darwinizmu i również wzbudziły gorące dyskusje. W większości były to opinie, na które Behe regularnie odpowiadał, między innymi w „New York Timesie”, na blogach naukowych czy w czasopiśmie „Science”. Te odpowiedzi, jak również kilka zupełnie nowych tekstów, zebrano w „Pułapce na Darwina”.
Autor argumentuje, że najnowsze dane empiryczne – uzyskane na przykład w ramach badań ewolucji drobnoustrojów lub mutacji występujących u psów i niedźwiedzi polarnych – wskazują, że proces ewolucji napędzany losowymi mutacjami nie może wytworzyć złożonej maszynerii molekularnej niezbędnej do życia. Co więc kryje się za złożonością struktur biologicznych? Behe jest przekonany, że odpowiedzi dostarcza teoria inteligentnego projektu. Na stronach najnowszej książki pokazuje, że większość stawianych mu zarzutów nie ma charakteru merytorycznego. Zdumiewa to tym bardziej, że autorami tych zarzutów są światowej sławy naukowcy. Książka Behego dowodzi, że teoria inteligentnego projektu może śmiało rywalizować z dominującym podejściem, o ile rywalizacja ta będzie przebiegała na gruncie nauki.
Cóż za wspaniała książka! „Pułapka na Darwina” autorstwa Michaela Behego to obowiązkowa lektura dla każdego, kto śledzi debatę między zwolennikami teorii Darwina a zwolennikami teorii inteligentnego projektu. Ta książka to nie tylko wspaniałe świadectwo potężnego wkładu Behego w tak wiele obszarów obejmowanych przez teorię inteligentnego projektu […], ale także prezentacja prawdopodobnie najbardziej kompleksowej i najtrafniejszej krytyki neodarwinizmu, jaka ukazała się dotychczas w druku. W ponad 100 tekstach tu zamieszczonych autor ponownie przygląda się kluczowym argumentom na rzecz teorii inteligentnego projektu – które początkowo sformułował i które od tamtego czasu odgrywają podstawową rolę w obronie tej teorii – czyli między innymi argumentowi z nieredukowalnej złożoności i argumentowi dotyczącemu czasu oczekiwania. W książce znajdziemy niesamowicie błyskotliwą, niepodważalną odpowiedź skierowaną do darwinowskich krytyków oraz reakcję na cały światopogląd darwinowski. Behe dobitniej niż jakikolwiek autor […] pokazuje, w jak wielkim stopniu pozbawione treści i tendencyjne są krytyczne głosy licznych akademickich obrońców darwinizmu pod adresem jego pracy i ogólnie pod adresem stanowiska teorii inteligentnego projektu. Najbardziej wymowne […] jest to, że to Behe stawia fakty przed teorią, zaś dla wielu jego krytyków – Kennetha Millera, Jerry’ego Coyne’a, Larry’ego Morana, Richarda Lenskiego i innych – teoria jest ważniejsza od faktów. Ten tom pokazuje, że to Behe – a nie jego krytycy – sumiennie podąża za danymi empirycznymi. Moim zdaniem ze wszystkich tekstów zamieszczonych w książce szczególnie dobitne i niepodważalne są odpowiedzi udzielone Lenskiemu w rozdziałach czwartym i siódmym. Lenski nie potrafi odeprzeć argumentów krytycznych Behego, a to zadaje kłam przekonaniu, że darwinizm oferuje cokolwiek, co przypominałoby przekonujące wyjaśnienie świata organizmów żywych.
– doktor Michael Denton, autor książek „Kryzys teorii ewolucji” i „Przeznaczenie natury”
Od momentu opublikowania „Czarnej skrzynki Darwina” w 1996 roku byłem pod wrażeniem Mike’a Behego i jego umiejętności udzielania krytykom odpowiedzi szybko, z szacunkiem i klarownie. Ten zbiór tekstów z okresu 24 lat jest darem dla wszystkich propagatorów teorii inteligentnego projektu, a w istocie dla każdego, kto pasjonuje się zagadnieniem pochodzenia organizmów żywych i współczesną debatą dotyczącą darwinizmu i hipotezy projektu. Zarówno krytycy, jak i zwolennicy teorii inteligentnego projektu znajdą w nim wiele kwestii do przemyślenia. Behe wielokrotnie i bezpardonowo stawia czoło swoim krytykom. Ten tom to prawdziwy skarb.
– doktor Raymond G. Bohlin, współautor książki „The Natural Limits to Biological Change”
W „Czarnej skrzynce Darwina”, „Granicy ewolucji” i „Dewolucji” Michael Behe klarownie opisuje problemy i ograniczenia darwinizmu, jak również to, czego naprawdę jest zdolny dokonać mechanizm losowych mutacji i doboru naturalnego. Na przestrzeni wielu lat Behe spotkał się z wieloma argumentami krytycznymi i na wszystkie szczegółowo odpowiedział w listach do redakcji różnych czasopism, gazet i blogów. W tej książce przedstawia czytelnikom przekonujące, gruntowne odpowiedzi na argumenty krytyków. Każdy, kto przeczyta Pułapkę na Darwina, zdobędzie większą wiedzę o potężnych argumentach na rzecz projektu w biologii oraz o debacie dotyczącej hipotezy projektu i darwinizmu. Lektura tej książki była dla mnie ogromną przyjemnością i zdecydowanie ją polecam.
– doktor Russell W. Carlson, emerytowany profesor biochemii i biologii molekularnej w Ośrodku Badań Węglowodanów Złożonych na Uniwersytecie Georgii
Humorystyczna ilustracja drapaczki miejsc ukąszeń komarów przedstawiona w opublikowanej w 1996 roku „Czarnej skrzynce Darwina” autorstwa Michaela Behego otworzyła mi oczy na problem nieredukowalnej złożoności układów biologicznych. Od tamtej pory śledziłem niestrudzoną obronę jego stanowiska w licznych dobrze uargumentowanych artykułach i odpowiedziach. Behe pisze w godnym pochwały stylu – drobiazgowo analizuje argumenty krytyków i wyjaśnia, dlaczego są błędne. Jego przykłady pułapki na myszy, silnika wici bakteryjnej i innych nieredukowalnie złożonych układów biologicznych, a także stale gromadzone laboratoryjne świadectwa istnienia ścisłych granic ewolucji oraz argument dotyczący dewolucji powinny uzmysłowić nam, że przekonanie o różnorodności życia powstałej w wyniku darwinowskiego mechanizmu ewolucji jest martwe. Ta książka to potrzebny i wartościowy zbiór tych zwierających błyskotliwą argumentację artykułów.
– doktor Matti Leisola, emerytowany profesor inżynierii bioprocesów na Uniwersytecie Aalto w Finlandii
Od wielu lat śledzę pracę Michaela Behego, który tworzy arsenał argumentów na rzecz teorii inteligentnego projektu. Śledzę też desperackie próby ewolucjonistów głównego nurtu, którzy usiłują ten dorobek zdyskredytować. Zauważyłem, że w atakach nieustannie posługują się błędną logiką i zombie-nauką. Część argumentów krytycznych jest na pierwszy rzut oka przekonująca, ale da się je utrzymać tylko o tyle, o ile nie przyjrzymy się baczniej biochemicznym szczegółom proponowanych scenariuszy ewolucjonistycznych. Jeśli boisz się wątpić w darwinizm, przeczytaj tę książkę na własne ryzyko. Znajdziesz tutaj mnóstwo miażdżących kontrargumentów Behego. Jeśli jednak wyrażasz gotowość do podążania za danymi empirycznymi, dokądkolwiek one prowadzą, to weź sobie treść tej książki do serca – Behe zapoznaje nas z aktualnym stanem wiedzy biochemicznej oraz z argumentacją na rzecz inteligentnego projektu w sposób elegancki, klarowny i wdzięczny. Ten tom czyta się z wielką przyjemnością.
– doktor Marcos Eberlin, członek Brazylijskiej Akademii Nauk, zdobywca prestiżowego Medalu Thomasa (2016)
O AUTORZE
MICHAEL J. BEHE – biochemik, zwolennik teorii inteligentnego projektu i autor książek „Czarna skrzynka Darwina”, „Granica ewolucji” oraz „Dewolucja”. Jest członkiem Center for Science and Culture przy Discovery Institute oraz profesorem na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Lehigh.
Autor argumentuje, że najnowsze dane empiryczne – uzyskane na przykład w ramach badań ewolucji drobnoustrojów lub mutacji występujących u psów i niedźwiedzi polarnych – wskazują, że proces ewolucji napędzany losowymi mutacjami nie może wytworzyć złożonej maszynerii molekularnej niezbędnej do życia. Co więc kryje się za złożonością struktur biologicznych? Behe jest przekonany, że odpowiedzi dostarcza teoria inteligentnego projektu. Na stronach najnowszej książki pokazuje, że większość stawianych mu zarzutów nie ma charakteru merytorycznego. Zdumiewa to tym bardziej, że autorami tych zarzutów są światowej sławy naukowcy. Książka Behego dowodzi, że teoria inteligentnego projektu może śmiało rywalizować z dominującym podejściem, o ile rywalizacja ta będzie przebiegała na gruncie nauki.
Cóż za wspaniała książka! „Pułapka na Darwina” autorstwa Michaela Behego to obowiązkowa lektura dla każdego, kto śledzi debatę między zwolennikami teorii Darwina a zwolennikami teorii inteligentnego projektu. Ta książka to nie tylko wspaniałe świadectwo potężnego wkładu Behego w tak wiele obszarów obejmowanych przez teorię inteligentnego projektu […], ale także prezentacja prawdopodobnie najbardziej kompleksowej i najtrafniejszej krytyki neodarwinizmu, jaka ukazała się dotychczas w druku. W ponad 100 tekstach tu zamieszczonych autor ponownie przygląda się kluczowym argumentom na rzecz teorii inteligentnego projektu – które początkowo sformułował i które od tamtego czasu odgrywają podstawową rolę w obronie tej teorii – czyli między innymi argumentowi z nieredukowalnej złożoności i argumentowi dotyczącemu czasu oczekiwania. W książce znajdziemy niesamowicie błyskotliwą, niepodważalną odpowiedź skierowaną do darwinowskich krytyków oraz reakcję na cały światopogląd darwinowski. Behe dobitniej niż jakikolwiek autor […] pokazuje, w jak wielkim stopniu pozbawione treści i tendencyjne są krytyczne głosy licznych akademickich obrońców darwinizmu pod adresem jego pracy i ogólnie pod adresem stanowiska teorii inteligentnego projektu. Najbardziej wymowne […] jest to, że to Behe stawia fakty przed teorią, zaś dla wielu jego krytyków – Kennetha Millera, Jerry’ego Coyne’a, Larry’ego Morana, Richarda Lenskiego i innych – teoria jest ważniejsza od faktów. Ten tom pokazuje, że to Behe – a nie jego krytycy – sumiennie podąża za danymi empirycznymi. Moim zdaniem ze wszystkich tekstów zamieszczonych w książce szczególnie dobitne i niepodważalne są odpowiedzi udzielone Lenskiemu w rozdziałach czwartym i siódmym. Lenski nie potrafi odeprzeć argumentów krytycznych Behego, a to zadaje kłam przekonaniu, że darwinizm oferuje cokolwiek, co przypominałoby przekonujące wyjaśnienie świata organizmów żywych.
– doktor Michael Denton, autor książek „Kryzys teorii ewolucji” i „Przeznaczenie natury”
Od momentu opublikowania „Czarnej skrzynki Darwina” w 1996 roku byłem pod wrażeniem Mike’a Behego i jego umiejętności udzielania krytykom odpowiedzi szybko, z szacunkiem i klarownie. Ten zbiór tekstów z okresu 24 lat jest darem dla wszystkich propagatorów teorii inteligentnego projektu, a w istocie dla każdego, kto pasjonuje się zagadnieniem pochodzenia organizmów żywych i współczesną debatą dotyczącą darwinizmu i hipotezy projektu. Zarówno krytycy, jak i zwolennicy teorii inteligentnego projektu znajdą w nim wiele kwestii do przemyślenia. Behe wielokrotnie i bezpardonowo stawia czoło swoim krytykom. Ten tom to prawdziwy skarb.
– doktor Raymond G. Bohlin, współautor książki „The Natural Limits to Biological Change”
W „Czarnej skrzynce Darwina”, „Granicy ewolucji” i „Dewolucji” Michael Behe klarownie opisuje problemy i ograniczenia darwinizmu, jak również to, czego naprawdę jest zdolny dokonać mechanizm losowych mutacji i doboru naturalnego. Na przestrzeni wielu lat Behe spotkał się z wieloma argumentami krytycznymi i na wszystkie szczegółowo odpowiedział w listach do redakcji różnych czasopism, gazet i blogów. W tej książce przedstawia czytelnikom przekonujące, gruntowne odpowiedzi na argumenty krytyków. Każdy, kto przeczyta Pułapkę na Darwina, zdobędzie większą wiedzę o potężnych argumentach na rzecz projektu w biologii oraz o debacie dotyczącej hipotezy projektu i darwinizmu. Lektura tej książki była dla mnie ogromną przyjemnością i zdecydowanie ją polecam.
– doktor Russell W. Carlson, emerytowany profesor biochemii i biologii molekularnej w Ośrodku Badań Węglowodanów Złożonych na Uniwersytecie Georgii
Humorystyczna ilustracja drapaczki miejsc ukąszeń komarów przedstawiona w opublikowanej w 1996 roku „Czarnej skrzynce Darwina” autorstwa Michaela Behego otworzyła mi oczy na problem nieredukowalnej złożoności układów biologicznych. Od tamtej pory śledziłem niestrudzoną obronę jego stanowiska w licznych dobrze uargumentowanych artykułach i odpowiedziach. Behe pisze w godnym pochwały stylu – drobiazgowo analizuje argumenty krytyków i wyjaśnia, dlaczego są błędne. Jego przykłady pułapki na myszy, silnika wici bakteryjnej i innych nieredukowalnie złożonych układów biologicznych, a także stale gromadzone laboratoryjne świadectwa istnienia ścisłych granic ewolucji oraz argument dotyczący dewolucji powinny uzmysłowić nam, że przekonanie o różnorodności życia powstałej w wyniku darwinowskiego mechanizmu ewolucji jest martwe. Ta książka to potrzebny i wartościowy zbiór tych zwierających błyskotliwą argumentację artykułów.
– doktor Matti Leisola, emerytowany profesor inżynierii bioprocesów na Uniwersytecie Aalto w Finlandii
Od wielu lat śledzę pracę Michaela Behego, który tworzy arsenał argumentów na rzecz teorii inteligentnego projektu. Śledzę też desperackie próby ewolucjonistów głównego nurtu, którzy usiłują ten dorobek zdyskredytować. Zauważyłem, że w atakach nieustannie posługują się błędną logiką i zombie-nauką. Część argumentów krytycznych jest na pierwszy rzut oka przekonująca, ale da się je utrzymać tylko o tyle, o ile nie przyjrzymy się baczniej biochemicznym szczegółom proponowanych scenariuszy ewolucjonistycznych. Jeśli boisz się wątpić w darwinizm, przeczytaj tę książkę na własne ryzyko. Znajdziesz tutaj mnóstwo miażdżących kontrargumentów Behego. Jeśli jednak wyrażasz gotowość do podążania za danymi empirycznymi, dokądkolwiek one prowadzą, to weź sobie treść tej książki do serca – Behe zapoznaje nas z aktualnym stanem wiedzy biochemicznej oraz z argumentacją na rzecz inteligentnego projektu w sposób elegancki, klarowny i wdzięczny. Ten tom czyta się z wielką przyjemnością.
– doktor Marcos Eberlin, członek Brazylijskiej Akademii Nauk, zdobywca prestiżowego Medalu Thomasa (2016)
O AUTORZE
MICHAEL J. BEHE – biochemik, zwolennik teorii inteligentnego projektu i autor książek „Czarna skrzynka Darwina”, „Granica ewolucji” oraz „Dewolucja”. Jest członkiem Center for Science and Culture przy Discovery Institute oraz profesorem na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Lehigh.
Spis treści ebooka Pułapka na Darwina
Wprowadzenie 13Rozdział 1. Czarna skrzynka pod mikroskopem 25
1.1 Biochemiczne świadectwa inteligentnego projektu 26
1.2 Ślepa ewolucja czy inteligentny projekt? 43
1.3 Darwin pod mikroskopem 54
1.4 Jałowość darwinizmu 58
1.5 „Boston Review” w internecie 64
1.6 Darwinizm a teoria inteligentnego projektu 76
1.7 Teoria inteligentnego projektu nie jest kreacjonizmem 78
1.8 Odpowiedź na artykuł Of Mousetraps and Men 80
1.9 Recenzja książki Finding Darwin’s God autorstwa Kennetha Millera 81
1.10 Czy Karol Darwin trafił na równego sobie? 86
1.11 Ogon wieprza czy boczek? 88
1.12 List do „Journal of Chemical Education” 91
1.13 List do „Trends in Microbiology” 92
Rozdział 2. Nieredukowalny problem teorii ewolucji 95
2.1 Obrona pułapki na myszy 96
2.2 Nieredukowalność kaskady krzepnięcia krwi 110
2.3 Odpowiedź na krytykę Michaela Ruse’a 132
2.4 Kenneth Miller kontra Casey Luskin 135
2.5 „Prawdziwy test” 139
2.6 Komentarze do odpowiedzi Kennetha Millera 149
2.7 Koncepcja nieredukowalnej złożoności a literatura ewolucjonistyczna 153
2.8 Filozoficzne zarzuty stawiane teorii inteligentnego projektu 167
2.9 Odpowiedź na recenzję Paula Drapera 190
2.10 Samoorganizacja a nieredukowalna złożoność 205
2.11 Stephen Wolfram i jego nowy rodzaj nauki 215
2.12 Przeszkoda dla darwinowskiej ewolucji 221
2.13 Nawet jeśli części pełnią inne funkcje 224
2.14 Rozszalały darwinizm 228
2.15 Układy redukowalne a układy nieredukowalne 232
2.16 Zdaje mi się, że nowy artykuł w „Proceedings of the National Academy of Sciences” jest podobniejszy do łasicy 236
2.17 Nieodwracalna złożoność 237
2.18 „Wskrzeszone” wici były po prostu wyłączone 245
2.19 Niewielkie pocieszenie dla darwinistów 248
2.20 Utajone obsesje 249
2.21 Recenzja książki Inside the Human Genome autorstwa Johna Avise’a 253
Rozdział 3. Debata dotycząca granicy ewolucji 257
3.1 Fragmenty książki Granica ewolucji 260
3.2 Odpowiedź na recenzję Richarda Dawkinsa w „New York Timesie” 267
3.3 Odpowiedź na recenzję Seana Carrolla w „Science” 269
3.4 Wymiana zdań z Seanem Carrollem 273
3.5 Odpowiedź na recenzję Kennetha Millera w „Nature” 277
3.6 Odpowiedź na recenzję Kennetha Millera – ciąg dalszy 280
3.7 Odpowiedź na recenzję Jerry’ego Coyne’a w „New Republic” 283
3.8 Wymiana zdań z Jerrym Coyne’em 287
3.9 Gert Korthof i pseudogeny 298
3.10 „Science”, E. coli i granica ewolucji 302
3.11 Odpowiedź na list Iana Musgrave’a na temat wirusa HIV 306
3.12 Dłuższy czas oczekiwania na dwie mutacje 320
3.13 Stara zagadka 329
3.14 Umysł pomaga przejść przez labirynt 336
3.15 Nadużywanie przykładów protistów 338
3.16 Ewolucja i wirus ebola 341
Rozdział 4. Richard Lenski na granicy 343
4.1 Fragment książki Granica ewolucji 343
4.2 Nowe badania Richarda Lenskiego 346
4.3 „Ewoluowalność” i kręte ścieżki darwinowskie 348
4.4 Nowe doniesienia z laboratorium Richarda Lenskiego – badacze wciąż mocno wyolbrzymiają swoje wyniki 353
4.5 Wielokrotne mutacje potrzebne bakterii E. coli 355
4.6 Richard Lenski, cytrynian i BioLogos 360
4.7 Po 25 latach odliczanie trwa dalej 367
4.8 Szum medialny wokół cytrynianu opada 370
4.9 Cytrynianowa spirala śmierci 375
Rozdział 5. Za sprawą Josepha Thorntona nawet niewielkie problemy darwinizmu stają się poważne 381
5.1 O nieredukowalnej złożoności 381
5.2 „Nature” publikuje artykuł dotyczący granicy ewolucji 385
5.3 W artykule w „Nature” dotarto do „granicy ewolucji” 388
5.4 Prawo Dolla i symetria czasu 391
5.5 Odpowiadam Carlowi Zimmerowi i Josephowi Thorntonowi 395
5.6 Nie ma aż tak wielu ścieżek 397
5.7 Poważne ograniczenia ewolucji darwinowskiej 400
5.8 Prawdopodobieństwo i kontrowersja 403
5.9 Koło fortuny 406
5.10 Ślepiec niosący beznogiego 409
5.11 Mocne potwierdzenie eksperymentalne 413
Rozdział 6. Darwinizm chory na malarię 419
6.1 Potwierdzenie kluczowego wniosku 419
6.2 Trudno formułować przewidywania 423
6.3 Widok z dziewięciu kilometrów 428
6.4 List otwarty do Kennetha Millera i Paula Zachary’ego Myersa 432
6.5 Na blogu „Sandwalk” dokonuje się ewolucji oporności na chlorochinę 436
6.6 Na ile sposobów można wygrać na blogu „Sandwalk”? 441
6.7 Szybka powtórka z książki Granica ewolucji 446
6.8 Zakończenie dyskusji z Laurence’em Moranem 451
6.9 Opór Kennetha Millera wobec oporności na chlorochinę 462
6.10 Nader neutralny Kenneth Miller 466
6.11 Liczne ścieżki Kennetha Millera 471
6.12 Kenneth Miller i pięta achillesowa darwinizmu 475
Rozdział 7. Dewolucja 481
7.1 Fragment artykułu Experimental Evolution 482
7.2 Odpowiedź na post Jerry’ego Coyne’a 494
7.3 Więcej ze strony Jerry’ego Coyne’a 501
7.4 Jeszcze więcej ze strony Jerry’ego Coyne’a 505
7.5 Wiele hałasu o drożdże 511
7.6 Malaria i mutacje 513
7.7 Szczenięce oczy spozierające na Darwina 514
7.8 Richard Lenski nie ma żadnej odpowiedzi 515
7.9 Odpowiedź na recenzję Richarda Lenskiego 517
7.10 Nauki płynące z badań niedźwiedzi polarnych 539
7.11 Problem nie do rozwiązania 546
7.12 Długoterminowy eksperyment ewolucyjny ma się świetnie! 554
7.13 Czy ktokolwiek tutaj jest w stanie dokonywać rozróżnień? 563
7.14 Odpowiedź na recenzję kolegów z Uniwersytetu Lehigh, część 1 568
7.15 Odpowiedź na recenzję kolegów z Uniwersytetu Lehigh, część 2 578
7.16 Odpowiedź na recenzję kolegów z Uniwersytetu Lehigh, część 3 587
7.17 Wypunktowanie Jerry’ego Coyne’a 600
Rozdział 8. Czy możemy porozmawiać? 607
8.1 Uczmy teorii ewolucji i zadawajmy trudne pytania 610
8.2 Narodowa Akademia… Religii? 613
8.3 List do czasopisma „Microbe” 619
8.4 „Wielka debata” w czasopiśmie „The Biochemist” 624
8.5 List do „Science” (2009) 628
8.6 Odpowiedź na artykuł rektor Uniwersytetu Princeton 630
8.7 Bloggingheads TV i ja 631
8.8 Bloggingheads wyjaśnia 635
8.9 Czy teoria inteligentnego projektu ma charakter naukowy? 636
8.10 Nawet Dilbert musi się doinformować 652
Epilog. Nauka nigdy nie spoczywa na laurach 671
Bibliografia 675
Indeks osobowy 709
Indeks rzeczowy 713
Szczegóły ebooka Pułapka na Darwina
- Wydawca:
- En Arche
- Rok wydania:
- 2023
- Typ publikacji:
- Ebook
- Język:
- polski
- Format:
- mobi,epub,pdf
- ISBN:
- 978-83-67363-41-9
- ISBN wersji papierowej:
- 978-83-67363-40-2
- Wydanie:
- 1
- Autorzy:
- Michael J. Behe
- Tłumacze:
- Dariusz Sagan
- EAN:
- 9788367363426
- Miejsce wydania:
- Warszawa
- Liczba Stron:
- 728
Recenzje ebooka Pułapka na Darwina
-
Reviews (0)
Na jakich urządzeniach mogę czytać ebooki?
Na czytnikach Kindle, PocketBook, Kobo i innych
Na komputerach stacjonarnych i laptopach
Na telefonach z systemem ANDROID lub iOS
Na wszystkich urządzeniach obsługujących format plików PDF, Mobi, EPub
- -15%
-15%
44,90 zł
38,38 zł
@CUSTOMER_NAME@
@COMMENT_TITLE@
@COMMENT_COMMENT@