Luteina. Zdrowe oczy!

Audiobook Luteina. Zdrowe oczy! Dr Renata Zarzycka

Dr Renata Zarzycka
11,26 zł
Dodaj do ulubionych

Opis treści

WITAMINY. KAROTENOIDY. Luteina.
Antyoksydacyjna ochrona narządu wzroku. Zdrowe oczy!

W znanym polskim powiedzeniu mówi się „Bronić czegoś, jak oka w głowie”. Porównując tę metaforę do utraty widzenia jest w zupełności zrozumiałe, że uszkodzenie zmysłu wzroku uważa się za jedno z najgorszych nieszczęść, mogących przydarzyć się człowiekowi. Wiele czynników, takich, jak zanieczyszczone powietrze, promienie monitora ekranu komputerowego bądź telewizyjnego lub słoneczne światło UV oraz nieprawidłowe żywienie bogate w toksyczne wolne rodniki czy też proces starzenia się organizmu, niekiedy prowadzi do zwyrodniania gałki ocznej, a nawet do groźnych chorób w tym obszarze. Długotrwałe patrzenie w ekran komputera, telefonu czy innych urządzeń emitujących światło niebieskie w dużej ilości jest dosyć groźne dla wzroku. Dawka światła niebieskiego (długość fal ok. 440 nm) może być nawet 100 razy mniejsza niż dawka światła pomarańczowego (ok. 590 nm), by spowodować takie same uszkodzenia w tkance oka. Pod wpływem nadmiernej ekspozycji na tego typu światło, plamka żółta z czasem ulega uszkodzeniom. Proces ten, określa się, jako zwyrodnienie plamki żółtej (ang. AMD – Age-related Macular Degeneration). Prowadzi on do pogorszenia wzroku, utraty zdolności ostrego widzenia, widzenia centralnego, a nawet do ślepoty.

Luteina zawarta w pożywieniu ulega podobnym przemianom, jak lipidy (kwasy tłuszczowe) i trafia przede wszystkim do naszych oczu - do soczewek oraz plamki żółtej, czyli do obszaru o średnicy 5-6 mm będącego niezwykle ważnym miejscem w siatkówce oka. Plamka żółta znajduje się w tylnej i centralnej części siatkówki. Odpowiada m.in za ostrość widzenia, widzenie centralne, w trójwymiarze 3D oraz widzenie w wysokiej rozdzielczości. To właśnie w plamce żółtej najgęściej rozmieszczone są światłoczułe receptory siatkówki, tzw. czopki.

Luteina „na oczy”, to żółty barwnik ksantofilowy z grupy karotenoidów. Występuje w wielu produktach - głównie roślinnych - szczególnie w zielonych warzywach, takich, jak jarmuż czy szpinak. Luteina to znany od lat, prosty sposób wzbogacania codziennego odżywiania w ten składnik, w celu zachowania zdrowych oczu do późnych lat życia. Odgrywa ważną rolę w ochronie wzroku.


Spis treści:

1. Co szkodzi naszym oczom?
2. Jak chronić się przed dolegliwościami i starzeniem się narządu wzroku?
3. W jaki sposób luteina wspomaga naszego oczy?
4. Kluczowa rola luteiny w ochronie antyoksydacyjnej organizmu.
5. Jak zachować swoje oczy w dobrej kondycji do późnej starości?
6. Jakie choroby zwiększają ryzyko chorób oczu?
7. Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaćmy?
8. Jaką rolę w profilaktyce chorób serca i miażdżycy ma luteina?
9. Karotenoidy wraz z luteiną w żywności i suplementach.
10. Ochronne działanie luteiny na zdrowie człowieka.

Szczegóły audiobooka Luteina. Zdrowe oczy!

Wydawca:
Akademia Rozwoju Coaching Życia
Rok wydania:
2022
Typ publikacji:
Audiobook
Format:
mp3
ISBN:
978-83-67225-13-7
Wydanie:
1
Autorzy:
Dr Renata Zarzycka
Redakcja:
Akademia Rozwoju Coaching Zycia,Dr Renata Zarzycka
Lektorzy:
Dr Renata Zarzycka
Miejsce wydania:
Rzeszów
Czas realizacji zamówienia:
Do 10 min

Na jakich urządzeniach mogę słuchać audiobooków?

Ikona słuchawek Na wszystkich urządzeniach obsługujących format plików MP3
Ikona komutera Na komputerach stacjonarnych i laptopach
Ikona telefonu Na telefonach z systemem ANDROID lub iOS